2023-yil 8-fevral kuni Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasida o‘quv seminari o‘tkazildi.
Seminar ishtirokchilari Sirdaryo viloyati EMMX faoliyati, uning funksional vazifalari, radiomonitoring tizimining umumiy texnik imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududiga REV va YuChQlarni olib kirish tartibi bilan tanishdilar.
Shu bilan birga, seminar ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida Nizom” va “O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish tartibi to‘g‘risida Nizom” haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Yuqoridagi Nizomlarning talablarini o‘rganish davomida Sirdaryo viloyati bojxona chegarasi orqali REV va YuChQlarni noqonuniy ravishda olib kirish holatlari aniqlanganda Sirdaryo viloyati EMMX va O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi bilan o‘zaro hamkorlik qilish tartibi batafsil tushuntirib berildi. Shuningdek, zarur hollarda O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan olib qo‘yilgan REV va YuChQlar ekspert xulosasini tayyorlash uchun Sirdaryo viloyati EMMXga yuborilishi mumkinligi haqida ma’lumot berildi. O‘z navbatida, Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari REV va YuChQlar taqdim etilgan kundan boshlab uch kundan kechiktirmay belgilangan shakldagi texnik ekspertiza dalolatnomasini rasmiylashtirib berishlari hamda bu bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi mablag‘lari hisobiga qoplanishi kerakligi haqida ma’lumot berildi.

8 февраля 2023 года сотрудниками СЭМС Сырдарьинской области был проведён учебный семинар в Управлении Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области.
Участники семинара были ознакомлены с деятельностью СЭМС Сырдарьинской области, её функциональными обязанностями, общими техническими возможностями системы радиомониторинга, а также порядком ввоза РЭС и ВЧУ на территорию Республики Узбекистан.
Кроме этого, участниками семинара были подробно изучены Приложение №5 «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» и Приложение №4 «Положение о порядке ввоза через таможенную границу Республики Узбекистан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённые Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года.
В ходе изучения требований вышеуказанных Положений сотрудники СЭМС Сырдарьинской области дали подробные разъяснения о порядке взаимодействия с Управлением Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области в случаях выявления фактов незаконного ввоза РЭС и ВЧУ на территорию области. Также была дана информация о том, что изъятые РЭС и ВЧУ сотрудниками Управления Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области, в случае необходимости, могут быть направлены в СЭМС Сырдарьинской области для подготовки экспертного заключения. В свою очередь, сотрудники СЭМС Сырдарьинской области должны будут не позднее трех дней со дня предoставления РЭС и ВЧУ оформить акт технической экспертизы в установленном порядке. При этом расходы, связанные с подготовкой заключения технической экспертизы, должны быть возмещены за счёт средств Управления Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области.