Сирдарё вилоятида ҳамкорликда тадбир ўтказилди
2017 йилнинг март ойида Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Адлия Вазирлиги томонидан 2015 йил 7 майда №1532-сон билан рўйхатга олинган «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида олиш (бериш), лойиҳалаш, қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ҳамда чет эллардан олиб қириш тартибига риоя қилиниши устидан назоратни ташкил этишда вазирлик ва идораларнинг ўзаро ҳамкорлиги тўғрисида Низом»нинг ижросини таъминлаш мақсадида Сирдарё вилояти ЭММХ ходимлари Сирдарё вилояти Миллий хавфсизлик хизмати бошқармаси, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Сирдарё вилояти ҳудудий бошқармаси, шунингдек Алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида назорат бўйича давлат инспекцияси Сирдарё вилояти ҳудудий бўлинмаси вакиллари ҳамкорлигида кабел телевидения студиясининг (КТС) ноқонуний фаолиятини олдини олиш мақсадида тадбир ўтказилди. Ушбу КТС Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Лицензиясисиз, шунингдек Сирдарё вилояти ЭММХнинг тегишли рухсатномаларини расмийлаштирмасдан ноқонуний равишда ишлатилиб келинган.
Ўзбекистон Республикасининг амалдаги қонунчилигига асосан КТС эгасига нисбатан қонуний чоралар кўриш мақсадида барча ҳужжатлар маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишни кўриб чиқаётган ваколатли органга юборилди.
Шуни таъкидлаш жоизки, телекоммуникациялар соҳасидаги Лицензиялаш, шу жумладан кабел телевидения студияси орқали телерадиоузатишларни тарқатиш (трансляция қилиш) Ўзбекистон Республикасининг Лицензиялаш бўйича қонун ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилади.

В марте месяце 2017 года в городе Ширин Сырдарьинской области во исполнение требований «Положения о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», зарегистрированного в Министерстве Юстиции Республики Узбекистан №1532 от 07.05.2015 года сотрудниками Службы ЭМС Сырдарьинской области совместно с представителями Управления Службы национальной безопасности по Сырдарьинской области, Территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Сырдарьинской области, а также Сырдарьинского областного подразделения Государственной инспекции по надзору в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий было проведено совместное мероприятие по пресечению незаконной деятельности студии кабельного телевидения (СКТВ). Данная СКТВ эксплуатировалась без Лицензии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, а также без соответствующих разрешений Службы ЭМС Сырдарьинской области.
В соответствии с действующим законодательством Республики Узбекистан материалы для принятия соответствующих мер воздействия к владельцу СКТВ были переданы уполномоченному органу, рассматривающему дело об административном правонарушении.
Необходимо отметить, что Лицензирование деятельности в сфере телекоммуникаций, в том числе распространение (трансляция) телерадиопередач с использованием студии кабельного телевидения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Узбекистан по лицензированию.