Ma’lumki, 2022-yil 22-avgustda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2023 yillarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-357-son Qarori qabul qilindi. Mazkur Qaror bilan 2022-yil yakuniga qadar aholi yashash maskanlarini keng polosali mobil aloqa tarmog‘i bilan qamrab olish darajasini 98 foizga, xalqaro ahamiyatga ega avtomobil yo‘llari bo‘ylab yuqori tezlikdagi mobil internet qamrovini 60 foizga yetkazish vazifasi qo‘yilgan.
Sirdaryo viloyati hududida ushbu ustuvor vazifalarni o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash yuzasidan amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi. Jumladan, 2022-yil 11-noyabr kuni Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari tomonidan soha korxonalarining xodimlari uchun viloyat hududidagi barcha aholi punktlarida, shuningdek, xalqaro ahamiyatga ega avtomobil yo‘llarida mobil aloqa va mobil internet qamrovining bugungi holati bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Tadbir jarayonida Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari tomonidan mobil aloqa operatorlariga mobil internet qamrovi mavjud bo‘lmagan aholi punktlariga yangi mobil aloqa tayanch stansiyalarini o‘rnatish ishlarini jadallashtirish, shunigdek, antenna-machtalardan birgalikda foydalanish bo‘yicha tajribani ommalashtirish zarurligi yuzasidan tegishli tavsiyalar berildi.

Как известно, 22 августа 2022 года было принято Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-357 «О мерах по поднятию на новый уровень сферы информационно-коммуникационных технологий в 2022-2023 годах». Настоящим Постановлением была поставлена задача до конца 2022 года довести уровень охвата населённых пунктов широкополосной сетью мобильной связи до 98 процентов, а высокоскоростным мобильным интернетом вдоль автомобильных дорог международного значения до 60 процентов.
В целях своевременного выполнения данных приоритетных задач были проанализированы мероприятия, проведённые на территории Сырдарьинской области. В частности, 11 ноября 2022 года сотрудниками СЭМС Сырдарьинской области для работников предприятий отрасли была проведена презентация о текущем состоянии покрытия мобильной связью и мобильным интернетом всех населенных пунктов на территории области, а также на автомобильных дорогах международного значения.
В ходе мероприятия сотрудниками СЭМС Сырдарьинской области были даны соответствующие рекомендации операторам мобильной связи о необходимости ускорения работ по установке новых базовых станций мобильной связи в населённых пунктах, где отсутствует покрытие мобильного интернета, а также широкого применения опыта совместного использования антенно-мачтовых сооружений.