Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bojxona boshqarmasida seminar o‘tkazildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bojxona boshqarmasida  Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati 1-toifali muhandislari M.O.Dlekeev va N.P.Narimovlar tomonidan bojxona chegaralari orqali chet davlatlardan radioelektron vositalarni noqonuniy ravishda olib kirilishini oldini olish bo‘yicha hamkorlikdagi ishlarni yanada kuchaytirish hamda ushbu yo‘nalishda uchraydigan muammoli vaziyatlar bo‘yicha seminar tashkil qilindi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli Qarori ilovalari, ya’ni, “O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom hamda “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi Nizomlarning mazmun-mohiyati tushintirildi. Shuningdek, REV va YuChQdan foydalanish sohasida nazorat qilish borasida hamkorlikdagi amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar yuzasidan tushunchalar berildi.
Undan tashqari Bojxona boshqarmasi xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashi tomonidan sohaga doir qabul qilingan qarorlar to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tildi.

В Таможенном управлении Республики Каракалпакстан прошел семинар
В Таможенном управлении Республики Каракалпакстан инженерами 1-категории Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан М.О.Длекеевым и Н.П.Наримовым был организован семинар по дальнейшему укреплению сотрудничества по предотвращению незаконного ввоза из зарубежных стран радиоэлектронных средств через таможенные границы, а также по проблемным ситуациям, возникающих в данном направлении.
На семинаре было разъяснено содержание приложений к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года  «Положение о порядке ввоза радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств через таможенную границу Республики Узбекистан» и  «Положение о взаимодействии министерств и ведомств в организации контроля за соблюдением порядка покупки (передачи), продажи и (или) монтажа (строительства), ввоза и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан». Также были даны договоренности относительно работы, которая должна проводиться в сотрудничестве в отношении контроля.
Кроме того, сотрудники Таможенного управления были проинформированы о решениях, принятых Республиканским советом по радиочастотам Республики Узбекистан.