Toshkentda Xalqaro elektraloqa ittifoqining Hududiy seminari oʻz ishini boshladi
10-iyunda Toshkentda Xalqaro elektraloqa ittifoqi (XEI)ning MDH va qoʻshni davlatlar uchun radioaloqa boʻyicha 2019-yilgi 5 kunlik Hududiy seminari oʻz ishini boshladi.
Seminar XEI tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi koʻmagida oʻtkazilmoqda. XEI shafeligidagi mazkur mavzuga bagʻishlangan seminar respublikamizda 2010-yilda boʻlib oʻtgan.
Seminarning asosiy maqsadi mazkur yoʻnalishda tajriba almashish va ushbu spektrni xalqaro miqyosda tartibga solish hamda radiochastota spektri va yoʻldoshli orbitalardan foydalanishning samaradorligini oshirish boʻyicha XEI maʼlumotlariga ega boʻlishdan iborat.
Seminar ishida Belarus, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Latviya, Litva, Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi, shuningdek, Aloqa sohasida Hududiy hamdoʻstlikning Ijroiya qoʻmitasi, XEIning Radioaloqa byurosi mansabdor shaxslari va mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Tadbirda, shuningdek, Oʻzbekistondan radiochastota spektri masalalari bilan shugʻullanuvchi davlat organlari, muassasalar, tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot tashkilotlari mutaxassislari ham qatnashmoqda.
Seminar doirasida XEI ekspertlari tomonidan chastotalarni oʻzlashtirish yuzasidan ariza topshirish, tekshirish va imtihondan oʻtkazishda qoʻllaniladigan va mamlakatlarning aloqa maʼmuriyatlari tomonidan XEIning Radioaloqa byurosiga yuboriladigan XEI Radioaloqa byurosi dasturiy taʼminotidan foydalanish boʻyicha amaliy mashgʻulotlar oʻtkaziladi. Tadbirning oʻtkazilish davrida xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda, “Spektrdan foydalanishni boshqarishdagi tendensiyalar va yangi radioaloqa texnologiyalari” mavzuida forum oʻtkazilishi ham rejalashtirilgan.

В Ташкенте начался Региональный семинар Международного Союза Электросвязи
10 июня в Ташкенте начал свою работу Региональный семинар Международного Союза Электросвязи (МСЭ) по радиосвязи.
Семинар проводится МСЭ при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан. Семинар по данной теме под эгидой МСЭ  проходил ранее в нашей республике  в 2010 году.
Основной целью семинара является обмен опытом и получение информации МСЭ по международному регулированию спектра и вопросам повышения эффективности использования радиочастотного спектра
и спутниковых орбит.
В работе семинара участвуют представители Республик Беларусь, Казахстана, Кыргызстана, Латвии, Литвы, Узбекистана и Российской Федерации, а также должностные лица и специалисты Исполнительного комитета Регионального содружества в области связи, Бюро радиосвязи МСЭ.
В семинаре от Узбекистана также участвуют представители государственных органов, учреждений, организаций, занимающихся вопросами регулирования использования радиочастотного спектра, специалисты научно-исследовательских организаций.
В рамках семинара экспертами МСЭ будут проводиться практические занятия по использованию программного обеспечения Бюро радиосвязи МСЭ, применяемого для заявления, проверки и экзаменации частотных присвоений, направляемых в Бюро радиосвязи МСЭ администрациями связи стран, а также по использованию средств доступа к базам данных Бюро радиосвязи МСЭ. В период проведения мероприятия также запланировано
проведение форума на тему: «Тенденции в управлении использованием спектра и новые технологии радиосвязи» с привлечением ведущих зарубежных специалистов.