Toshkentda analog televideniye to‘xtatildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 17 iyuldagi “Raqamli teleeshittirishlarga o‘tish va yer usti analog teleeshittirishlarni to‘xtatishga doir amalga oshiriladigan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga asosan kechadan boshlab Toshkent shahrida analog formatdagi teledasturlar efiri to‘xtatildi. Bugungacha yurtimizning aksariyat hududlarida analog televideniye to‘xtatilgan edi. O‘zbekiston Respublikasida 2018 yilning 5 dekabriga qadar analog teleuzatish to‘liq yakunlanadi.
Mazkur qarorga binoan 2017 yil yakuniga qadar yurtimizning barcha hududida 90 komplekt yuqori quvvatli hamda 404 komplekt kamquvvatli raqamli teleeshittirish uzatkichlarini o‘rnatilgan. Yurtimizdagi barcha aholi yashash maskani raqamli televideniye dasturlari bilan to‘liq ta’minlangan.
Ayni paytda mamlakatimizdagi eng chekka qishloqlarda ham raqamli televideniye signallari mavjud. Shuningdek, Toshkent shahrida sun’iy yo‘ldosh aloqa tarmog‘iga raqamli teledasturlarni uzatish va qabul qilish Yer stansiyasi tashkil etilgan. Bugungi kunda sun’iy yo‘ldosh aloqa tarmog‘i orqali O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasining 12 telekanali hamda 4 radiokanali dasturlari uzatilmoqda. Ushbu tele va radiodasturlarni nafaqat O‘zbekistonda, balki 40 dan ortiq chet mamlakatlar hududida ham ko‘rish va tinglash mumkin.
Tasvirni uzatish hamda qabul qilish jarayonida raqamli qayta ishlanishi natijasida tasvir sifati ravshan. Analog televideniyeda ekrandagi tasvirlarning jimirlashi, turli tashqi ta’sirlar kuzatilardi, tasvir yo‘qolishi sezilar edi.
Analog televizorda tovush birmuncha noaniq chiqar, vijillab eshitilardi. Raqamli televideniyeda ovoz stereo yoki 5.1. shaklida uzatilishi bilan ham ustundir. Bugungi kundagi televizorlarga beshta oddiy va bitta past chastotali ovoz kuchaytirgichni ulab, uy kinoteatri muhitini yaratish mumkin.
Ayni paytda milliy telekanallarimiz ham HD aniqligidagi tasvirni uzatishmoqda. Qolgan telekanallarni ham bosqichma-bosqich HD-sifatga o‘tkazish reja qilinmoqda. Bu esa nafaqat telekanallarni HD-kontent yaratishga mo‘ljallangan uskunlara bilan ta’minlash, shuningdek HD-kanallar uchun zarur chastota diapazonini ochish uchun analog teleuzatishni tugatishni talab qiladi.
Raqamli teleuzatish tizimiga o‘tilishi mamlakatda yangi davlat va nodavlat kanallarning ishga tushishiga zamin yaratdi. Misol uchun, so‘nggi 5 yil mobaynida O‘zbekistonda 8 ta davlat hamda 5 ta nodavlat telekanallar faoliyatini boshladi.
Efir televideniyesi bilan birga, kabel televideniye operatorlari ham raqamli standartga o‘tmoqdalar. Kabel televideniyelari mustaqil xo‘jalik sub’ektlari bo‘lgani bois, ularning raqamli televideniye tizimiga o‘tish muddati aniq belgilanmagan. Shu munosabat bilan, har bir operator o‘zining va abonentining imkoniyatlariga ko‘ra tarmoqlariga raqamli standartni tatbiq qilib, analog uzatishdan voz kechadi.
Zamonaviy televizorlarning aksariyati, jumladan, O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotganlarida maxsus raqamli tyuner o‘rnatilgan. Ushbu uskuna DVB-T2 standartida ishlaydi. Unga oddiy antenna bo‘lsa, bas. Eski avlod televizorlari uchun “Set-top-Box” tyunerini xarid qilish kerak bo‘ladi.
O‘zbekistonda joriy qilinayotgan raqamli televideniyening DVB-T2 standarti tasvirni HDTV; UHDTV kabi yuqori formatlarda ko‘rishda ayni muddao. Ammo, bugun bozordagi hamma televizorlar ham bu texnologiyani qo‘llab-quvvatlamaydi. Televizor xarid qilayotganda, DVB-T2, DVB-T, DVB-C standartlarida ishlaydigan tyuner bor-yo‘qligiga e’tibor qaratish lozim. Mahsulotning texnik tavsifida bu haqida batafsil axborot berilgan bo‘ladi. Bunday televizor raqamli televideniyega ulanish uchun ortiqcha qurilmalarni talab qilmaydi. Bugungi kunda mamlakatimiz va xorijda ishlab chiqarilayotgan aksariyat televizorlarda DVB-T2 standartida ishlaydigan tyunerlar mavjud.

Согласно графику поэтапного прекращения наземного аналогового телевещания в Республике Узбекистан утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №502 «О дальнейших мерах по переходу на цифровое телевещание и прекращению наземного аналогового телевещания» от 17 июля 2017 года с 15 июля в Ташкенте отключено аналоговое телевещание, а по всей территории Узбекистана это произойдет до 5 декабря 2018 года.
В соответствии с данным Постановлением на сегодняшний день обеспечено:
• покрытие всех населенных пунктов республики цифровым телевещанием за счёт установки и ввода в эксплуатацию 90 комплектов мощных и 404 комплектов маломощных передатчиков цифрового телевещания по всей территории республики;
• широкий доступ населения к услугам цифрового телевещания, в том числе распространение общедоступного социального пакета государственных телерадиопрограмм до удаленных и труднодоступных населенных пунктов республики посредством аренды спутникового сегмента зарубежного оператора спутниковой связи.
Главное преимущество цифрового телевидения — сама картинка. Цифровая обработка изображения в процессе передачи и приема позволяет достичь гораздо более высокого качества. Прежде, редко у кого дома телевизор показывал идеальную картинку, чаще изображение сопровождалось рябью, разного рода помехами, дергалось, пропадало.
Это касается и звука, который раньше мог быть с посторонним шумом и искажением. Преимущество цифрового формата — возможность передавать стереозвук и звук в формате 5.1. Теперь к телевизору можно подключить пять обычных и одну низкочастотную колонку, создав домашний кинотеатр с эффектом присутствия.
В новом формате влияние помех на четкость существенно минимизировалось. При этом уже два национальных телеканала вещают в формате высокой четкости HD. Другие телеканалы также планируют поэтапный переход к вещанию в HD-качестве. Для подготовки к данному переходу требуется не только оснащение этих телеканалов новейшим оборудованием для создания HD-контента, но и поэтапное отключение аналогового телевещания для освобождения необходимого частотного диапазона для новых HD-каналов.
Внедрение цифрового телевидения в стране способствовало появлению новых телеканалов, как государственных, так и негосударственных. За последние пять лет созданы 8 государственных и 5 негосударственных новых телеканалов.
Наряду с эфирным телевидением переход на цифровое телевидение осуществляют также и операторы кабельного телевидения. При этом используется стандарт цифрового телевидения, созданный для сетей кабельного телевидения DVB-C. Исходя из того, что операторы кабельного телевидения являются независимыми хозяйствующими субъектами, сроки их перехода на цифровое телевидение централизованно не установлено. В связи с этим, каждая студия кабельного телевидения исходя из собственных возможностей и оценки возможностей своих абонентов самостоятельно определяет сроки и условия внедрения на своих сетях цифрового телевидения и отключения аналогового телевидения.
Большинство современных телевизоров, в частности, выпускающиеся в Узбекистане, имеют встроенный цифровой тюнер, который поддерживает стандарт DVB-T / DVB-T2 / DVB-C. В дополнение к нему потребуется лишь обычная антенна. Поэтому Мининфоком рекомендует телезрителям при покупке телевизоров обращать внимание на поддержку стандарта DVB-T / DVB-T2 / DVB-C.