2018-yilning 30-noyabr kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida ochiq maʼlumotlardan foydalangan holda, ilovalar ishlab chiqish boʻyicha har yilgi “Open Data Challenge 2018” (Xakaton) tanlovining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Konkurs Oʻzbekiston Respublikasi Azborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Toshkent shahridagi Inha universiteti, “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish Markazi, YEXHTning Oʻzbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi va Jahon bankining Toshkentdagi vakolatxonasi tomonidan tashkil etildi.
Yagona integrator “UZINFOCOM” masʼuliyati cheklangan jamiyati, “ICT News”, “INFOCOM.UZ” jurnallari Xakaton hamkorlari sifatida ishtirok etmoqdalar.
Open Data Challenge – bu dasturchilar jamoalari tezkorlik bilan ochiq maʼlumotlar asosida muayyan mahsulotlar ishlanmalarini yaratish boʻyicha musobaqalashadigan tanlovdir. Open Data Challenge tanlovining farqli jihati shundaki, jamoalar qatʼiy chegaralargan muddatlarda ish olib borishlari zarur: ikki sutka davomida abstakt (mavhum) gʻoyalar yangi veb vam obil servislarning prototiplari va alfa-talqinlariga aylanadilar. Izchil ravishda uch kun davomida olib borilgan ishlar natijasida “Open Data Challenge 2018” tanlovi ishtirokchilari hayotning turli sohalari uchun yangi ijtimoiy jihatdan manfaatli loyihalar tayyorlaydilar: moliya, transport, taʼlim, sogʻliqni saqlash, ekologiya va boshqalar. Shu tariqa tadbirning moddiy natijalari oʻlaroq, mobil va veb-ilovalar, turli qurilmalar paydo boʻladi. Loyihalar ishlanmalaridan tashqari, “Open Data Challenge 2018” tanlovi doirasida dasturchilar uchun ochiq maʼlumotlar bilan ishlash boʻyicha mahorat maktablari va treninglar tashkil etiladi.
2018-yilning 1-2-dekabr kunlari ishtirokchilar treninglar va ustozlarning tavsiyalari asosida toʻplangan bilimlariga tayanib, ochiq maʼlumotlar bazasidan foydalangan holda, yangi jamoatchilik uchun foydlali loyihalar ishlab chiqdilar.
Hakamlar hayʼati ishtirokchilarning ishlariga baho berib, uchta yoʻnalishda gʻoliblarni eʼlon qiladi:
- Ochiq maʼlumotlar asosida “Aqlli shahar” loyihasi uchun eng yaxshi loyiha (mobil yoki veb-ilova, servis, messejerlar yoki ijtimoiy tarmoqlar uchun bot, maʼlumotlarni toʻplash, qayta ishlash va taqdim etish uchun qurilmalar);
- Ochiq maʼlumotlar asosida eng yaxshi biznes-loyiha (mobil yoki veb-ilova, servis, messejerlar yoki ijtimoiy tarmoqlar uchun bot, maʼlumotlarni toʻplash, qayta ishlash va taqdim etish uchun qurilmalar);
- Ochiq maʼlumotlarni yaratish (oʻzgartirish) uchun eng yaxshi loyiha (mobil yoki veb-ilova, servis, messejerlar yoki ijtimoiy tarmoqlar uchun bot, maʼlumotlarni toʻplash, qayta ishlash va taqdim etish uchun qurilmalar).
Individual va jamoaviy gʻoliblar birinchi va ikkinchi nominatsiyalarda eʼlon qilinadi. Hakamlar hayʼati ishtirokchilar tomonidan “Hackathonning eng innovatsion loyihasi” nominatsiyasida taqdim etilgan eng innovatsion loyihani tanlaydi.

30 ноября 2018 года в Университете Инха в Ташкенте состоялось открытие ежегодного конкурса по разработке приложений с использованием открытых данных – «Open Data Challenge 2018» (Хакатон).
Конкурс организован Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Университетом Инха в городе Ташкенте, Центром развития системы «Электронное правительство», Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Представительством Программы развития ООН в Узбекистане, Представительством Всемирного банка в Ташкенте.
Партнерами Хакатон выступают ООО Единый интегратор «UZINFOCOM», журналы «ICT News», «INFOCOM.UZ».
Open Data Challenge – это конкурс, где команды программистов соревнуются в быстрой разработке продуктов на основе открытых данных. Open Data Challenge отличает то, что команды должны действовать в жестко ограниченные сроки: в течение двух суток абстрактные идеи превращаются в прототипы или альфа-версии новых веб и мобильных сервисов. В результате интенсивной трехдневной работы участники «Open Data Challenge 2018» подготовят новые общественно-полезные проекты, в различных сферах жизни: финансы, транспорт, образование, здравоохранение, экология и др. Таким образом материальным результатом мероприятия станут мобильные и веб-приложения, различные устройства. Помимо разработки проектов, в рамках «Open Data Challenge 2018» состоятся мастер-классы и тренинги для программистов по работе с открытыми данными.
1-2 декабря 2018 года участники на базе полученных знаний на тренингах и рекомендаций менторов разработали новые общественно-полезные проекты на базе открытых данных.
Жюри оценит работу участников и назовет победителей в трех категориях:
· Лучший проект для «Умного города» на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, бот для мессенджеров или социальных сетей, устройства для сбора, обработки и представления данных);
· Лучший бизнес-проект на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, бот для мессенджеров или социальных сетей, устройства для сбора, обработки и представления данных);
· Лучший проект для создания (преобразования) открытых данных (мобильного или веб-приложения, службы, бота для мессенджеров или социальных сетей, устройств для сбора, обработки и представления данных).
Индивидуальные и командные победители будут объявлены в первой и второй номинациях. Жюри выберет самый инновационный проект, представленный участниками в номинации «Самый инновационный проект Hackathon».