Toshkentda APTLD tashkilotining sammiti bo‘lib o‘tmoqda
APTLD internet tarmogʻini rivojlantirishni muvofiqlashtiruvchi murakkab mintaqaviy va global tizimga ega asosiy tashkilotlardan biri boʻlib, texnologik va operatsion masalalar boʻyicha tajriba almashish platformasi hisoblanadi. Shuningdek, APTLD domen nomlarini boshqarish boʻyicha xalqaro tamoyillarni ishlab chiqishda faol ishtirok etmoqda. Tashkilot 1998-yilda tashkil topgan, 2003-yilda esa Malayziyada shtab-kvartirasiga ega boʻldi.
Oʻzbekiston 2017-yilning sentabr oyida .UZ hududida domen nomlarini roʻyxatga olishni muvofiqlashtiruvchi tashkilot “UZINFOCOM” kompaniyasi vakilligida APTLDga aʼzo boʻldi. Olimpiya oʻyinlarida boʻlgani kabi, uyushma aʼzolari ham sammitni oʻtkazish huquqini qoʻlga kiritish uchun kurashadilar, buning uchun taqdimotlar tayyorlaydilar va assotsiatsiya kengashining qoʻllab-quvvatlashini qoʻlga kiritishga harakat qiladilar. Yubiley sammitining Toshkentda boʻlib oʻtishi - bu .uz domen zonasini rivojlantirishda davlat, biznes va jamoat tashkilotlarining saʼy-harakatlari haqiqiy yuksalishini eʼtirof etishdir.
Toshkentdagi sammitda 40 dan ortiq OTМ, Yevropa, Shimoliy va Janubiy Amerikadan kelgan davlatlarning vakillari ishtirok etmoqdalar. Qatnashchilar orasida Okeaniyadagi kichkina orollar vakillari bilan bir qatorda aholisi soni milliarddan oshgan gigant davlat vakillari ham bor.
Sammitning ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuxrat Sadikov ishtirok etdi. APTLD Assotsiatsiya (APTLD)ning 20 yilligi  barcha ishtirokchilar uchun mamlakatimiz va umuman mintaqada Internetning milliy segmentidagi ishlarning hozirgi ahvolini, shuningdek, uning rivojlanish istiqbollarini muhokama qilish uchun yaxshi imkoniyatdir, jumladan, sanoat, jamiyat va davlatdagi ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarni modernizatsiya qilishda asosiy rag'batlantiruvchi vosita sifatida. Vazir shuningdek, mamlakatimizda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarning rivojlanish holati haqida gapirdi.
Sammitda shuningdek ICANNning yetakchi texnik mutaxassislari (icann.org, nomlar va manzillarni tayinlash bo'yicha Internet korporatsiyasi) va RIPE NCC (ripe.net) va APNIC (apnic.net) rahbarlari (- Yevropa va Osiyoda IP manzillarini ishlatishni muvofiqlashtirish markazlari) ishtirok etishmoqda. Ularning vazifasi Internet-infratuzilmani maqbul rivojlantirish bo'yicha eng yaxshi amaliyotlarni va uning boshqaruvi sohasidagi siyosatni baham ko'rishdir.

В Ташкенте проходит Саммит организации APTLD
Сегодня в Ташкенте начал свою работу юбилейный 20-ый Саммит организации APTLD – Ассоциации национальных доменов верхнего уровня стран Азиатско-Тихоокеанского региона (Asia Pacific Top Level Domain Association).
APTLD является одной из основных организаций сложной региональной и мировой системы координации развития интернета и площадкой для обмена опытом по технологическим и операционным вопросам. APTLD также активно участвует в выработке международных принципов администрирования доменными именами. Организация была создана в 1998 году, а в 2003 году получила штаб-квартиру в Малайзии.
Узбекистан в лице компании UZINFOCOM — координатора регистрации доменных имён в зоне .uz — стал членом APTLD в сентябре 2017 года. Как и на Олимпийских играх, члены Ассоциации соревнуются за право проведения Саммита, готовят презентации и стремятся заручиться поддержкой Правления Ассоциации. То, что юбилейный Саммит проходит именно в Ташкенте, — признание реального прогресса усилий государства, бизнеса и общественных организаций в деле развития доменной зоны .uz
Саммит в Ташкенте собрал представителей более 40 стран Азиатско-Тихоокеанского региона, а также гостей из Европы, Северной и Южной Америки. Среди участников саммита  есть представители небольших островов Океании и гигантских стран с миллиардным населением.
На открытии Саммита выступил министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков.
Он отметил, что двадцатая годовщина Ассоциации (APTLD) хороший повод для всех участников обсудить текущее состояние дел в национальном сегменте сети Интернет у нас в стране и в регионе в целом, а также перспективы его развития, в том числе как источника и ключевого инструмента стимулирования и модернизации социально-экономических процессов в отрасли, обществе и государстве.
Министр также рассказал о состоянии развития информационных технологий и коммуникаций в Узбекистане.
В Саммите также участвует ряд ведущих технических специалистов ICANN (icann.org – интернет корпорация по присвоению имён и адресов) и руководителей RIPE NCC (ripe.net) и APNIC (apnic.net – центров координации использования IP адресов в Европе и Азии). Их задача поделиться передовой практикой по вопросам оптимального развития интернет-инфраструктуры на местах и политик в сфере управления им.