Toshkentda axborot xavfsizligi sohasidagi “CTF.UZ” – ochiq turdagi musobaqalar boʻlib oʻtmoqda
2019-yilning 4-9-yanvar kunlari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universitetida axborot xavfsizligi sohasida “CTF.UZ” (Capture the Flag) ochiq turdagi tanlovning yarim final va final bosqichi boʻlib oʻtmoqda. Musobaqalar Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
Tanlov axborot xavfsizligini taʼminlash borasidagi mavjud salohiyatini rivojlantirish istagida boʻlgan isteʼdodli yoshlarni aniqlash, qoʻllab-quvvatlash va ularni ragʻbatlantirishga qaratilgan.
2018-yilning 15-noyabridan 25-dekabriga qadar respublikamizning 11 ta hududida tanlovning dastlabki turlari oʻtkazildi. Musobaqalarda sohaning oliy taʼlim muassasalari, kasb-hunar kollejlari va litseylari talabalari, mehnat faoliyatida boʻlgan yoshlar ishtirok etmoqda.
Tanlov dasturiga koʻra, 4-9-yanvar kunlari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universitetida musobaqalarning yarim final va final bosqichlari boʻlib oʻtadi. Ushbu jarayonlarda musobaqalar bilan bir qatorda mahorat maktablari ham tashkil etiladi.
9-yanvarda musobaqalar yakuniga koʻra, “ZOʻR TV” telekanali studiyasida gʻoliblarni taqdirlash marosimi oʻtkaziladi. Unda tashkilotchilarning maxsus sovgʻalari va pul mukofotlari topshiriladi.

В Ташкенте проходят открытые соревнования в области информационной безопасности – Конкурс «CTF.UZ»
С 4 по 9 января 2019 года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми проходят полуфинальные и финальные стадии конкурса в области информационной безопасности «CTF.UZ» (Capture the Flag). Соревнования организованы Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с Союзом молодежи Узбекистана.
Конкурс направлен на выявление, поддержку и стимулирование одарённой молодежи, желающей развивать имеющийся потенциал в сфере обеспечения информационной безопасности.
В период с 15 ноября по 25 декабря 2018 года прошли предварительные туры конкурса в 11 регионах республики. Участие в соревнованиях принимают студенты профилирующих вузов, профессиональных колледжей и лицеев, работающая молодёжь.
Согласно программе конкурса, с 4 по 9 января в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми проводятся полуфинальные и финальные стадии конкурса, которые включают в себя как сами соревнования, так и мастер-классы.
9 января по итогам соревнований в студии телеканала «ZO‘R TV» состоится церемония награждения победителей, которым будут вручены специальные и денежные призы от организаторов.