Joriy yilning 29-iyun kuni Oʻzbekiston poytaxtida Axborot xavfsizligini taʼminlash masalalari boʻyicha xalqaro MDH ekspert forumi boʻlib oʻtadi. Forum Oʻzbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti tomonidan Oʻzbekiston Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va MDH Ijroiya qoʻmitasi koʻmagida oʻtkaziladi.
Gibrid formatda xorijiy ishtirokchilarni onlayn tarzda jalb qilgan holda tashkil etilayotgan axborot xavfsizligi masalalari boʻyicha muloqot Hamdoʻstlik mamlakatlarining 50 nafardan ziyod yetakchi ekspertlarini jamlashi kutilmoqda. Unda nafaqat xalqaro tashkilotlar va MDH mamlakatlari yetakchi tahliliy markazlarining vakillari, balki tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ham ishtirok etadi.
Nufuzli ishtirokchilar tarkibi axborot xavfsizligini taʼminlash sohasidagi soʻnggi tendensiyalarni muhokama qilish, ushbu sohada noqonuniy holatlarga qarshi kurashishning maqbul usullarini ishlab chiqishda puxta oʻylangan va muvofiqlashtirilgan yondoshuvni kelishib olish imkonini beradi. Ushbu forumni oʻtkazish tashabbusi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2019 va 2020-yillardagi sammitlarida ilgari surilgan edi.
Eng avvalo, iqtisodiyotning muhim tarmoqlari, davlat boshqaruvi, jamiyat hayoti hamda xizmatlar sohasining keng koʻlamda raqamlashishi sababli ushbu muammoga katta eʼtibor qaratilmoqda. Jamiyat, davlat va biznes raqamlashishi surʼatlarini bir necha barobar tezlashtirgan koronavirus pandemiyasining global oqibatlari ham forumning dolzarbligini va oʻz vaqtida oʻtkazilayotganini tasdiqlamoqda.
Joriy qilingan cheklov choralari masofaviy taʼlim, teletibbiyot, internet savdo va boshqa sohalar rivojlanishiga sezilarli darajada taʼsir koʻrsatdi. Raqamli texnologiyalarning jadal rivojlanishi va hayotning barcha jabhalariga kirib borishi bilan birga axborotdan noqonuniy foydalanish xavfi oʻsib bormoqda. Bu esa energetika, mudofaa, transport, telekommunikatsiyalar va sogʻliqni saqlash sohalarida ish buzilishiga sabab boʻlishi mumkin.
Natijada nafaqat katta moddiy zarar yetishi, balki fuqarolar hayoti xavfsizligiga xavf tugʻilishi ehtimoli ham oshib bormoqda. Bunday sharoitda axborot xavfsizligini taʼminlash davlat va jamiyat iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy rivojlanishining asosiy omillaridan biriga aylanmoqda. Bu tendensiyalar boshqa dolzarb masalalar bilan birga oʻrta muddatli istiqbol uchun MDH mamlakatlarining kompleks hamkorligining vektorini belgilab beradigan konseptual hujjatlarda aks etgan.
Hamdoʻstlik doirasida saʼy-harakatlarni birlashtirish va MDHga aʼzo davlatlarning axborot xavfsizligi sohasidagi hamkorligining samaradorligini oshirish, turli amaliy maqsadlardagi himoyalangan axborot tizimlarini yaratishga qaratilgan bir qator hujjatlar qabul qilingan. Xususan, 2020-yilda MDHda Oʻzbekiston raislik qilgan davrda davlat rahbarlari tomonidan MDHni yanada rivojlantirish konsepsiyasi va MDHni 2030-yilgacha iqtisodiy rivojlantirish strategiyasi imzolandi.
Raqamli iqtisodiyotni va raqamli koʻnikmalarni rivojlantirishda hamkorlikni chuqurlashtirish ushbu hujjatlarda eng talab yuqori boʻlgan hamkorlik sohalari sifatida belgilangan. Shu sababli, axborot xavfsizligini taʼminlash va AKTdan foydalangan holda jinoyatchilikka qarshi kurashishga katta ahamiyat berilgan. Shu maʼnoda Oʻzbekiston tomonidan tashkil etilayotgan birinchi Ekspert forumi raqamlashtirish sohasidagi soʻnggi tendensiyalar va yutuqlar boʻyicha fikr almashish uchun muhim maydon boʻlib xizmat qiladi. Tadbir axborot makonida dolzarb xatarlarga qarshi kurashishdagi ilgʻor milliy tajriba bilan oʻrtoqlashish imkonini beradi.
Munozaralar yakunlari boʻyicha Axborot xavfsizligini taʼminlash masalalari boʻyicha xalqaro MDH ekspert forumining yakuniy hujjati qabul qilinishi koʻzda tutilgan. Mazkur hujjat Hamdoʻstlik doirasida axborot xavfsizligi sohasidagi hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy asoslari va institutsional mexanizmlarini takomillashtirish boʻyicha tavsiyalarni oʻz ichiga oladi.

В Ташкенте состоится Международный экспертный форум СНГ по вопросам обеспечения информационной безопасности
29 июня в столице Узбекистана состоится Международный экспертный форум СНГ по вопросам обеспечения информационной безопасности. Данный форум проводится Институтом стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Исполнительного комитета СНГ.
Для участия в этом диалоге по вопросам информационный безопасности, организуемом в гибридном формате с онлайн-подключением зарубежных участников, планируется собрать более 50 ведущих экспертов стран Содружества. В нем примут участие как представители международных организаций и ведущих аналитических центров стран СНГ, так и руководители профильных министерств и ведомств.
Данный форум позволит обсудить последние тенденции в сфере обеспечения информационной безопасности, согласовать взвешенный и скоординированный подход при выработке оптимальных методов противодействия противоправным явлениям в данной сфере. Инициатива проведения данного Форума была выдвинута Президентом Шавкатом Мирзиёевым на саммитах глав государств Содружества в 2019 и 2020 годах.
Повышенное внимание к данной проблематике обусловлено прежде всего происходящей масштабной цифровизацией важных отраслей экономики, систем государственного управления и общественного жизнеобеспечения, а также сферы услуг. Актуальность и своевременность проведения Форума подтверждают и глобальные последствия пандемии коронавируса, многократно ускорившие темпы цифровизации общества, государства и бизнеса.
Введенные в мире ограничительные меры существенно повлияли на развитие дистанционного обучения, телемедицины, интернет-торговли и других сфер. Вместе с тем, наряду со стремительным развитием цифровых технологий, их проникновением во все сферы жизнедеятельности, возрастают риски неправомерного доступа к информации, способной стать причиной сбоя в сферах энергетики, обороны, транспорта, телекоммуникаций и здравоохранения.
В результате, высока вероятность причинения не только значительного материального ущерба, но и возникновения угрозы безопасности жизни граждан. В этих условиях обеспечение информационной безопасности становится одним из ключевых факторов экономического и социально-политического развития государства и общества. Эти тенденции наряду с другими актуальным вопросами нашли отражение в концептуальных документах, определяющих приоритетные векторы комплексного сотрудничества стран СНГ на среднесрочную перспективу.
В рамках Содружества принят целый ряд документов, направленных на консолидацию усилий и повышение результативности сотрудничества государств-участников СНГ в сфере информационной безопасности, создание защищенных информационных систем различного прикладного назначения. В частности, в 2020 году в период председательства в СНГ Узбекистана главами государств подписаны Концепция дальнейшего развития СНГ и Стратегии экономического развития СНГ до 2030 года.
Углубление сотрудничества в развитии цифровой экономики и цифровых навыков определены этими документы как одни из наиболее востребованных областей взаимодействия. В этой связи важное место отведено обеспечению информационной безопасности и противодействию преступлениям с применением ИКТ. В этом отношении впервые организуемый Узбекистаном экспертный Форум призван стать важной площадкой для обмена мнениями о последних тенденциях и достижениях в сфере цифровизации. Мероприятие позволит поделиться передовым национальным опытом в противодействии актуальным угрозам в информационном пространстве.
По результатам дискуссий предусматривается принятие Итогового документа Международного экспертного форума СНГ по информационной безопасности, содержащего практические рекомендации по совершенствованию договорно-правовых основ и институциональных механизмов сотрудничества в области информационной безопасности в рамках Содружества.