Toshkent, Buxoro va Farg‘ona viloyatlarida yangi Data markazlari tashkil etiladi va Xalqaro paketli kommutatsiya markazlarining o‘tkazuvchanlik qobiliyati 1,3 barobarga oshiriladi
O‘zbekiston Respyblikasi Prezidentining “Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni hamda “O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) hamda “MUFG Bank, Ltd” banki bilan “O‘zbektelekom” AK o‘rtasida respublika telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirishni ko‘zda tutuvchi loyihalarni moliyalashtirish bo‘yicha bitimlar imzolandi. Bu loyihalar aholi va tadbirkorlarning internet xizmatlariga o‘sib borayotgan talablarini qondirish bo‘yicha navbatdagi qadam bo‘ladi. Mazkur loyihalarning amalga oshirilishi natijasida: – Xalqaro paketli kommutatsiya markazlarining o‘tkazuvchanlik qobiliyati 1,3 barobarga oshiriladi; – respublika telekommunikatsiya tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati 1,15 barobarga oshiriladi; – Toshkent, Buxoro va Farg‘ona viloyatlarida yangi Data markazlari tashkil etiladi. Loyihani amalga oshirishda Yaponiya eksport va investitsiya sug‘urta kompaniyasi (NEXI), Toyota Tsusho Corporation, Internet Initiative Japan, NEC va NTT Communications kabi yetakchi kompaniyalar ishtirok etadilar.

В Ташкентской, Бухарской и Ферганской областях будут созданы новые Дата-центры, а пропускная способность Международного центра пакетной коммутации будет увеличена до 1,3 раз
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» и мерах по ее эффективной реализации» и постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему расширению и укреплению двустороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Японией» , между АК «Узбектелеком» и японским банком международного сотрудничества (JBIC) а также банком «MUFG Bank, Ltd» подписаны соглашения о финансировании проектов, направленных на дальнейшее развитие телекоммуникационной инфраструктуры республики.
Эти проекты станут очередным шагом в удовлетворении растущих потребностей граждан и предпринимателей в интернет-услугах.
В результате реализации данных проектов:
- Пропускная способность Международных центров пакетной коммутации увеличится в 1,3 раза;
- Пропускная способность телекоммуникационной сети республики вырастет в 1,15 раза;
- Будут созданы новые Дата-центры в Ташкентской, Бухарской и Ферганской областях.
В реализации проекта примут участие такие ведущие компании, как японская экспортно-инвестиционная страховая компания (NEXI), Toyota Tsusho Corporation, Internet Initiative Japan, NEC и NTT Communications.