Toshkentda sun’iy intellekt va raqamli hukumat sohasida xalqaro trening o‘tkazildi
Toshkent shahrida davlat boshqaruvida raqamli transformatsiya va sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirishga bag‘ishlangan “Davlat sektori innovatsiyalari uchun raqamli hukumat” bo‘yicha salohiyatni oshirish dasturi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda BMTning Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCAP) huzuridagi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va taraqqiyot bo‘yicha Osiyo va Tinch okeani o‘quv markazi (APCICT) hamkorligida tashkil etilgan mazkur dastur davlat xizmatlari sohasida raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt yechimlarini keng joriy etish, davlat boshqaruvi tizimida innovatsion yondashuvlarni rivojlantirish hamda davlat xizmatchilarining zamonaviy bilim va ko‘nikmalarini oshirishga qaratildi.
Ikki kunlik o‘quv dasturida shahar va tuman hokimlarining raqamlashtirish va sun’iy intellekt bo‘yicha maslahatchilari ishtirok etdi. Dastur ishtirokchilarning raqamli transformatsiya jarayonlarini samarali boshqarish, sun’iy intellekt texnologiyalarini davlat boshqaruviga joriy etish hamda innovatsion yondashuvlarni amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha salohiyatini mustahkamlashga xizmat qildi.
Dastur doirasida davlat boshqaruvida sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash, uning davlat xizmatlari sifatini oshirish, boshqaruv qarorlarini qabul qilish jarayonlarini takomillashtirish va ma’lumotlar tahlili asosida samaradorlikni kuchaytirishdagi ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, ishtirokchilar raqamli hukumatning rivojlanish tendensiyalari, ochiq ma’lumotlar va ma’lumotlarni boshqarish, davlat xizmatlarini raqamlashtirish hamda fuqarolarga yo‘naltirilgan va shaffof davlat boshqaruvini shakllantirish bo‘yicha xalqaro tajriba va ilg‘or amaliyotlar bilan tanishdilar.
Trening va amaliy mashg‘ulotlar davomida sun’iy intellekt texnologiyalarini mas’uliyatli va samarali joriy etish, ochiq ma’lumotlardan foydalanish, ma’lumotlarga asoslangan qarorlar qabul qilish hamda davlat organlarida raqamli innovatsiyalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

В Ташкенте состоялась программа по повышению потенциала «Цифровое правительство для инноваций в государственном секторе», посвящённая вопросам развития цифровой трансформации и внедрения технологий искусственного интеллекта в систему государственного управления.
Программа была организована Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан совместно с Азиатско-Тихоокеанским учебным центром по информационно-коммуникационным технологиям для развития (APCICT) при Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО/ESCAP). Основной целью мероприятия стало расширение применения цифровых технологий и решений на основе искусственного интеллекта в сфере государственных услуг, развитие инновационных подходов в государственном управлении, а также повышение уровня современных знаний и компетенций государственных служащих.
В двухдневной образовательной программе приняли участие советники хокимов городов и районов по вопросам цифровизации и искусственного интеллекта. Обучение было направлено на укрепление их компетенций в области управления процессами цифровой трансформации, внедрения технологий искусственного интеллекта в деятельность государственных органов и практического применения инновационных решений.
В рамках программы особое внимание было уделено вопросам использования искусственного интеллекта в государственном управлении, его роли в повышении качества государственных услуг, совершенствовании процессов принятия управленческих решений и повышении эффективности работы на основе анализа данных.
Кроме того, участники ознакомились с современными тенденциями развития цифрового правительства, международным опытом в области открытых данных и управления данными, цифровизации государственных услуг, а также формирования прозрачной и ориентированной на граждан системы государственного управления.
В ходе тренингов и практических занятий обсуждались вопросы ответственного и эффективного внедрения технологий искусственного интеллекта, использования открытых данных, принятия решений на основе данных и развития цифровых инноваций в государственных органах.