ЭМММ давлат унитар корхонаси томонидан 2018 йил учун тасдиқланган ўқув машғулотлар режаси доирасида, шу йилнинг 12-15 феврал кунлари ТРНС тренинг базасида радиомониторинг муҳандисларини малакасини ошириш курсларидан яна бири бўлиб ўтди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоят худудий электромагнит мослашув хизматининг бир гуруҳ радиооператор ходимлари қатнашдилар.
Бу курсни техник радио назорат станцияси етакчи муҳандиси Абдурасул Исмоилов ва Турғун Хидоятовлар томонидан тайёрланган радиомониторинг, стационар ва кўчма радионазорат пунктлари, уларнинг таркибий қурилмалари ва техник характеристикалари, шунингдек замонавий радиоалоқа тизимлари ва рақамли телевизион тарқатиш технологиялари бўйича долзарб мавзулар асосида назарий ҳамда амалий машғулотлар олиб борилди.
Мавзуга доир материаллар атрофлича таҳлил қилинди. Тингловчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ва ўзаро малака алмашиш жараёнида ўз билимларини янада мустаҳкамладилар. Қизғин ўтган интерфаол машғулотлар ҳар жиҳатдан фойдали бўлди. Ушбу машғулотлар якунида «MyTest» дастури асосида ишлаб чиқилган ва амалга киритилган тест синови ёрдамида, ЭММХ ходимларини ўзлаштирган билимлари синовдан ўтказилди.

С 12 по 15 февраля текущего года в тренинг центре СТРК прошел один из запланированных курсов повышения квалификации для инженеров радиомониторинга, в рамках утвержденной государственным унитарным предприятием ЦЭМС учебной программы на 2018 год.
В нем приняли участие группа радиооператоров из Республики Каракалпакстан и областных подразделений региональной служб электромагнитной совместимости.
Этот курс был подготовлен ведущими инженерами станции технического радиоконтроля Абдурасулом Исмаиловым и Тургуном Хидоятовым по теме организация и проведение радиомониторинга, состав, оснащения, технические характеристики стационарных и мобильных радиоконтрольных пунктов, а также теоретические и практические занятия по актуальным вопросам современных систем радиосвязи и технологий цифрового телевизионного вещания.
Материалы представленные в рамках тематики всесторонно анализировались. Слушатели получили ответы на свои вопросы и укрепили свои знания в обмене опытом. Проведенные интерактивные тренинги были очень полезными. По итогам данных занятий проведены тестирование сотрудников СЭМС по проверке уровня полученных знаний и навыком на основе разработанной и внедренной программы тестирования «MyTest».