Bugun, 28-iyul kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Press-klubning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o'rinbosari J. Egamberdiyev qatnashdi. Nufuzli mehmon sifatida Xalqaro Press-klubi, O'zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sh. Qudratxo'ja ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Markaziy apparati, tizimidagi korxona va tashkilot rahbarlari va xodimlari, ommaviy axborot vositalari vakillari, TATU ning rahbarlari va professor-o'qituvchilari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Mazkur tadbir doirasida tashkil etilgan Press-klubning faoliyati, maqsadi va vazifalari, kelgusi rejalariga doir davra suhbati o‘tkazildi.
Joriy yilning 16-iyun kuni davlatimiz rahbari Sh. Mirziyoyev “Xalqaro Press-klub”- ochiq fuqarolik jamiyatining timsoli sifatida qabul qilinayotganligi sababli, bunday press-klublar mamlakatimizning boshqa hududlarida ham tashkil etilishi, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni tezlashtirishga samarali ta’sir ko‘rsatishini alohida ta’kidlab o‘tgan edi.
Bugungi kunda daqiqa sayin o‘zgarib, rivojlanib borayotgan jamiyatimizda davlatimiz tomonidan amalga oshirilayotgan ichki va tashqi siyosat to‘g‘risidagi xolis axborotni keng jamoatchilikka yetkazish, olib borilayotgan islohotlar borasida odamlarni o‘ylantirayotgan savollar, bezovta qilayotgan muammolarni tub mohiyatiga yetib borib, javob izlash, jamoatchilik fikrini shakllantirish, barcha sohalar faoliyatida shaffoflik va ochiqlikni ta’minlashda Press-klubning o‘rni beqiyosdir.
Ushbu Press-klubning tashkil qilinishidan asosiy maqsad - ta’lim sohasida olib borilayotgan islohotlar samaradorligini keng jamoatchilikka yetkazish hamda talabalar bilan ochiqlik va shaffoflik prinsiplari asosida ochiq muloqot o‘rnatish, ekspertlar bilan birgalikda AKT sohasidagi ta’limda mavjud muammo va takliflarni muhokama qilish va ko‘rib chiqib, kerakli choralar ko‘rish va mavjud muammollarni bartaraf etishdir.

Сегодня, 28 июля в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прошла церемония открытия Пресс-клуба.
В церемонии открытия приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Эгамбердиев, в качестве почетного гостя - председатель Международного пресс-клуба, ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Ш. Кудратхужа.
Также в мероприятии приняли участие руководители и сотрудники центрального аппарата Министерства, подведомственных предприятий и организаций, представители средств массовой информации и широкой общественности, руководители и преподаватели Ташкентского университета информационных технологий.
16 июня текущего года на встрече руководителя страны Ш. Мирзиёева с молодежью было отмечено, что Международный пресс-клуб сегодня является наглядным примером открытого гражданского общества. В дальнейшем аналогичные пресс-клубы следует организовать и в других регионах страны. Они будут играть важную роль в ускорении социально-экономических процессов в обществе.
В условиях сегодняшних стремительных изменений в обществе, бесценна роль пресс-клуба в донесении до широкой общественности правдивой информации о проводимой со стороны государства внешней и внутренней политике, тщательного изучения и разрешения актуальных вопросов и проблем населения, формировании общественного мнения, обеспечении прозрачности и открытости во всех сферах.
Основная цель организации пресс-клуба при Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий — донесение до широкой общественности о проводимых реформах в образовательной сфере, установление открытого диалога со студентами на принципах открытости и прозрачности, обсуждение и рассмотрение существующих проблемных вопросов и предложений в ИКТ-образовании, принятие соответствующих мер и устранение существующих проблем.