Davlatimiz rahbari ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yoʻlga qoʻyish maqsadida yoshlarga eʼtiborni kuchaytirish, ularni madaniyat, sanʼat, jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish, ularda axborot texnologiyalaridan foydalanish koʻnikmalarini shakllantirish, yoshlar oʻrtasida kitobxonlikni targʻib qilish, xotin-qizlar bandligini oshirish boʻyicha 5 ta muhim tashabbusni ilgari surgan edi.
Yoshlarning ertangi istiqboli, maʼnaviyatimiz rivoji uchun xizmat qiluvchi ezgu tashabbuslarning amaliyotga tatbiqi Toshkent shahri Uchtepa tumanida ham boshlandi.
18 may kuni “Maʼnaviyat karvoni” loyihasi doirasida mazkur tumanda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi zimmasidagi uchinchi tashabbus – “Aholi va yoshlar oʻrtasida kompyuter texnologiyalari va Internetdan samarali foydalanish” borasida amalga oshirilayotgan ishlarning taqdimoti katta tantanaga aylanib ketdi.
Tadbirlar davomida “Yoshlarda texnik bilimlar saviyasini yuksaltirish”ga bagʻishlangan tadbir, “Toshkent shahridagi Inha universiteti, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universiteti hamda “Uzbektelecom” Aksiyadorlik kompaniyasi koʻrgazmali stendlarining taqdimoti tashkil etildi. Ushbu tadbirlarda yoshlar, maktab oʻquvchilari hamda tuman aholisi katta qiziqish bilan ishtirok etdi.
Ayniqsa, kibersport boʻyicha amaliy mashgʻulotlar, oʻyinlar tahlilidan tortib, kommunikatsiya strategiyasini ishlab chiqishgacha boʻlgan jarayonlar, aqliy rivojlanishning taʼsirchan vositasi sanaluvchi robototexnika, mobil ilovalar ishlanmalari bilan shugʻullanish boʻyicha amaliy mashgʻulotlar hamda sunʼiy idrok (intellekt) loyiha taqdimoti yosh avlod vakillarini juda quvontirib yubordi.
Tumanda tashkil etilgan tadbirlar doirasida taʼlim muassasalari axborot-resurs markazlariga zamonaviy kompyuter jihozlari topshirildi. Shuningdek, Uchtepa tumanida Raqamli texnologiyalar markazining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.  “Yoshlarda texnik bilimlar saviyasini yuksaltirish”ga bagʻishlangan tadbir nihoyasida eng iqtidorli yoshlar sertifikatlar bilan taqdirlandilar.

В Учтепинском районе продемонстрирована работа по третьей инициативе Президента
В целях выполнения работ в социальной, духовно-просветительской сфере по новой системе Глава государства нашей Республики выдвинул пять ключевых инициатив, в которых подчеркнул важность вовлеченности в культуру, искусство, физкультуру и спорт, их умение пользоваться информационными технологиями, содействие чтению, содействие занятости женщин молодых людей к социальной, духовной сферам и работе.
Практическое внедрение инициатив, которые будут служить повышению активности молодежи, развитию духовности началось и в Учтепинском районе города Ташкента.
18 мая этого года Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан на основе проведенных работ по Третьей инициативе в данном районе провело презентацию по проекту «Караван духовности» по теме «Эффективное пользование компьютерных технологий и Интернетом среди населения и молодежи». Это стало крупным событием.
В ходе презентации были организованы мероприятия, на тему «Повышение уровня технических знаний у молодежи» и выставочные стенды Университета Инха в Ташкенте, Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммеда аль-Хорезми и Акционерной компании «Узбектелеком». В этих мероприятиях с большим интересом приняли участие молодежь, школьники и жители района.
Особенно порадовали представителей молодого поколения практические занятия по киберспорту, от анализа игр до разработки коммуникационных стратегий, стенды робототехники, мобильных приложений и искусственного интеллекта.
В рамках мероприятий, организованных в районе, были представлены современные информационно-ресурсные центры учебных заведений. Они были оснащены современным компьютерным оборудованием. Кроме того, в Учтепинском районе состоялась церемония открытия Центра цифровых технологий. В конце мероприятия, посвященного «Повышению уровня технических знаний у молодежи», наиболее талантливым молодым людям были вручены сертификаты.