Toshkent shahridagi Amiti universitetida umumta’lim maktablari direktorlari bilan xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi. Xalqaro tadbir Birlashgan Arab Amirligining Dubay va Abu-Dabi shaharlarida joylashgan Amiti maktablari bilan birgalikda onlayn tarzda olib borildi. Seminarda 170 dan ortiq maktablardan direktor va xodimlar ishtirok etdilar.
Seminarning asosiy maqsadi O‘zbekistondagi umumta’lim maktablarida AKT yo‘nalishini rivojlantirish, matematika va ingliz tili fanlariga bo‘lgan qiziqishni oshirishdan iborat bo‘ldi.
Uchrashuvda Amiti universiteti rahbariyati hamda Dubay shahridagi Amiti maktabining direktorlari va mutaxassislari o‘z bilimlari bilan o‘rtoqlashdilar hamda global ta’lim tendensiyalari haqida ma’lumot berdilar.
Seminar yakunida nafaqat ikki ta’lim muassasasi vakillari o‘rtasida, balki ikki mamlakatning malakali o‘qituvchilari bilan birgalikda talaba va maktab o‘quvchilariga turli sohadan qiziqarli tadbir va treninglar o‘tkazish maqsad qilib qo‘yildi.
Ushbu tadbir Toshkent shahridagi Amiti universiteti tomonidan maktablar uchun amalga oshirilayotgan ko‘makning boshlanishi bo‘lib, kelgusida axborot texnologiyalari, matematika va ingliz tili fanlari bo‘yicha o‘qituvchilar uchun chuqurlashtirilgan dasturlar ishlab chiqariladi, shuningdek maktab o‘quvchilari uchun alohida o‘quv kurslari joriy etiladi.

В Университете Амити в Ташкенте прошел международный семинар с участием директоров общеобразовательных школ. Международный семинар прошел в онлайн-режиме с участием школ Амити, расположенных в городах Дубай и Абу-Даби Объединенных Арабских Эмиратов. В нем приняли участие более 170 директоров и сотрудников учебных заведений.
Основная цель семинара – развитие в общеобразовательных школах Узбекистана направления ИКТ, повышение интереса у учащихся к математике и английскому языку.
На встрече руководство Университета Амити, а также директоры и специалисты школ Амити в Дубае и Абу-Даби поделились своими знаниями и рассказали о глобальных тенденциях в системе образования.
В конце семинара определена цель проводить различные интересные мероприятия и тренинги не только для студентов и учащихся школ с участием представителей двух учебных заведений, но и с привлечением квалифицированных педагогов двух стран.
Данное мероприятие является начальным этапом по поддержке Университетом Амити в Ташкенте общеобразовательных школ, и в дальнейшем будут разработаны углубленные программы по обучению информационным технологиям, математике и английскому языку, а также отдельные курсы для преподавателей.