O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasida o‘quv seminari o‘tkazildi
2022-yil 25-iyun kuni Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan “O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi bilan 2022-yilga mo‘ljallangan hamkorlikdagi chora-tadbirlar Rejasi” ijrosi doirasida o‘quv seminari o‘tkazildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi xodimlari Sirdaryo viloyati EMMX faoliyati, uning funksional vazifalari, radiomonitoring tizimining umumiy texnik imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududiga REV va YuChQlarni olib kirish tartitibi bilan tanishdilar.
Shu bilan birga, seminar ishtirokchilari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida Nizom” va “O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish tartibi to‘g‘risida Nizom” batafsil o‘rganib chiqildi.
Yuqoridagi Nizomlarning talablarini o‘rganish davomida Sirdaryo viloyati bojxona chegarasi orqali REV va YuChQlarni noqonuniy ravishda olib kirish holatlari aniqlanganda Sirdaryo viloyati EMMX va O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi bilan o‘zaro hamkorlik qilish tartibi batafsil tushuntirib berildi. Shuningdek, zaruriy holda O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan olib qo‘yilgan REV va YuChQlar ekspert xulosasini tayyorlash uchun Sirdaryo viloyati EMMXga yuborilishi mumkinligi haqida ma’lumot berildi. O‘z navbatida, Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari REV va YuChQlar taqdim etilgan kundan boshlab uch kundan kechiktirmay belgilangan shakldagi texnik ekspertiza dalolatnomasini rasmiylashtirib berishlari hamda bu bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Sirdaryo viloyati boshqarmasi mablag‘lari hisobiga qoplanishi kerakligi haqida ma’lumot berildi.

25 июня 2022 года в рамках выполнения «Плана совместных мероприятий с Управлением Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области на 2022 год» сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области был проведён учебный семинар.
На семинаре сотрудники Управления Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области были ознакомлены с деятельностью СЭМС Сырдарьинской области, её функциональными обязанностями, общими техническими возможностями системы радиомониторинга, а также порядком ввоза РЭС и ВЧУ на территорию Республики Узбекистан.
Кроме этого, участниками семинара были подробно изучены «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» и «Положение о порядке ввоза через таможенную границу Республики Узбекистан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств”, утверждённые Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года.
В ходе изучения требований вышеуказанных Положений сотрудники СЭМС Сырдарьинской области дали подробные разъяснения о порядке взаимодействия с Управлением Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области в случаях выявления фактов незаконного ввоза РЭС и ВЧУ на территорию области. Также была дана информация о том, что изъятые РЭС и ВЧУ сотрудниками Управления Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области, в случае необходимости, могут быть направлены в СЭМС Сырдарьинской области для подготовки экспертного заключения. В свою очередь, сотрудники СЭМС Сырдарьинской области должны будут не позднее трех дней со дня предoставления РЭС и ВЧУ оформить акт технической экспертизы по установленной форме. При этом расходы, связанные с подготовкой заключения технической экспертизы, должны быть возмещены за счёт средств Управления Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Сырдарьинской области.