Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universitetining Urganch filialida “Modellashtirishga asoslangan dasturiy injiniring sohasida ilg‘or usullar” workshop dasturi bo‘lib o‘tmoqda.
Workshop “O‘zbekiston-Germaniya 2016” dasturining davomi sanalib, Germaniya federal ta’lim vazirligi ko‘magida tashkil etildi. Workshopdan ko‘zlangan maqsad – Germaniya va O‘zbekiston o‘rtasida ilmiy texnikaviy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Workshop dasturiga “Smart modeling” ya’ni “Aqlli modellashtirish” ilmiy loyihasi asosiy masala sifatida kiritilgan. Ushbu dastur TATU va Oldenburg universitetining dasturiy injiniring guruhi hamkorligi doirasidagi loyiha bo‘lib, hamkor oliygohlar ortasida tajriba almashuvini nazarda tutadi.
Workshop dasturida modellashtirish injiniringida ehtiyojga asoslangan rivojlanish texnikasi, usullari va ilmiy yangiliklari, aqlli modellashtirish texnikasi tatbiqi kiritilgan bo‘lib, ularni kelajakda intensiv dasturlash tizimlariga yo‘naltirish masalalari ko‘rib chiqiladigan bo‘ldi.

В Ургенчском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми проходит программа workshop «Передовые методы программного инжиниринга на основе моделирования».
Workshop является продолжением программы «Узбекистан-Германия 2016», организованного при поддержке Министерства федерального образования Германии. Цель workshop – развитие научно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Германией.
В программу workshop в качестве основного вопроса включен «Смарт моделинг», т.е. «Умноемоделирование». Данная программа является проектом в рамках сотрудничества группы программного инжиниринга ТУИТ и Университета Ольденбург, который предполагает обмен опытом между университетами-партнерами.
Программа workshop включает в себя внедрение техники развития на основе потребностей в инжиниринге моделирования, методов и научных новинок, техники умного моделирования, рассматриваются вопросы их ориентирования на интенсивное программирование.