O‘rtachirchiq tumanida informatika va axborot texnologiyalari yo‘nalishiga ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etildi
Bugungi kunda raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni rivojlanish, barcha sohalarga raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Shu ma’noda malakali IT kadrlarni tayyorlash masalasi muhim ahamiyatga ega.
Aynan faol va tashabbuskor yoshlar to‘laqonli ravishda ilg‘or texnologiyalarni o‘zlashtirishga va respublikamizning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga qaratilgan innovatsion loyihalarni hayotga tatbiq etish qobiliyatiga ega.
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan IT mutahassislarni tayyorlashda ixtisoslashtirilgan tizimni yaratish, keng aholi va yoshlarni dolzarb AKT yo‘nalishi bo‘yicha o‘qitish maqsadida yirik ishlar amalga oshirilmoqda.
Yoshlarga zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish tizimini yanada takomillashtirish borasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Shu qaror asosida, respublika tuman (shahar)larida mavjud umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablar bosqichma-bosqich tashkil etiladi. Shunga ko‘ra, joriy yilda mazkur yo‘nalishda 14 ta tayanch maktab, 2021-2023 yillarda esa respublika bo‘yicha jami 205 ta ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilishi belgilangan.
Shunday Informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabi Toshkent viloyati O‘rtachirchiq tumanida ochildi.
AKT vazirligi tomonidan standartlariga javob beradigan turniket o‘rnatilgan bo‘lib, unda shaxsni identifikatsiya qilish, o‘quvchilar davomatini aniqlash, tana haroratini o‘lchash va karantin talablarini eslatib turuvchi funksiyasi mavjud. Undan tashqari faollar zali, 4 ta kompyuter xonasi, elektron kutubxonani kapital ta’mirdan chiqarib, 2 ta proyektor, shtativ ekran, 47 ta zamonaviy kompyuter qurilmalari, 1 elektron doska, ko‘rgazmali stendlar va mebel jihozlari bilan ta’minlandi. Bundan tashqari mazkur maktab AKT vazirligi tomonidan 42 dona zamonaviy kompyuter qurilmalari, 1 ta elektron doska, 2 ta proyektor va mebel jihozlari bilan ta’minlandi.
Buning hammasi ta’lim jarayonini jahon standartlarga moslashtirishga yordam beradi. Masalan, elektron kutubxona tizimi esa nafaqat elektron manbalarni onlayn ravishda ko‘rib chiqishga, ularni yuklashga ham imkon yaratilgan. Xonalarda elektron doskalar va zamonaviy kompyuter jihozlari o‘rnatilgan bo‘lib, darslarda axborot-kommunikatsiya va multimedia texnologiyalaridan foydalaniladi. Bir so‘z bilan aytganda, mazkur ta’lim maskanida o‘quvchilar uchun zamonaviy bilim olishda barcha qulay imkoniyatlar yaratilgan.
Mazkur o‘quv maskani AKT yo‘nalishiga ixtisoslangan bo‘lib, unda o‘quvchilar umumiy fanlardan tashaqari dolzarb IT yo‘nalishlari bo‘yicha ham tahsil oladi. O‘quv jarayoni 5-sinfdan boshlanadi, va mazkur maktabda o‘qish uchun nomzodlar tanlov bosqichidan o‘tadi.
Mazkur zamonaviy maktablarning ochilishi, shubhasiz, bo‘lajak avlodni har taraflama rivojlanishida va raqobatbardosh IT kadrlarni tayyorlashda muhim  ahamiyatga ega bo‘ladi.

В Уртачирчикском районе открылась специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий
Сегодня одним из важнейших приоритетных направлений дальнейшего социально-экономического развития Узбекистана являются цифровая экономика и электронное правительство, внедрение цифровых технологий во все сферы жизнедеятельности. Поэтому подготовка квалифицированных IT-кадров приобретает особо актуальное значение.
Именно активная и инициативная молодежь способна полноценно усвоить передовые технологии и воплотить в жизнь инновационные проекты, направленные на качественное преобразование социально-экономической жизни республики.
В настоящее время Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан осуществляется комплексная и масштабная программа, направленная на создание непрерывной системы образования в рамках специализированной подготовки IT-специалистов, обучения широких слоев населения и молодежи актуальным ИКТ-специальностям.
С целью дальнейшего совершенствования системы обучения молодежи современным цифровым технологиям принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
В соответствии с данным постановлением, на базе действующих общеобразовательных школ в районах (городах) республики поэтапно будут созданы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В текущем году в республике предусмотрено создание 14 базовых школ с последующим поэтапным увеличением до 2023 года специализированных школ до 205 единиц.
Первая такая специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий открылась в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
В школе при содействии Министерства ИКТ был установлен турникет, с помощью которого можно провести идентификацию личности, наблюдать за посещаемостью учеников, измерить температуру, добавить памятку о соблюдении требований карантина. Помимо этого были капитально отремонтированы актовый зал, 4 компьютерные аудитории, электронная библиотека, и укомплектованы двумя проекторами, штативным экраном,  современным компьютерным оборудованием, электронной доской, выставочным стендом и мебельными принадлежностями. Вместе с этим школа была укомплектована 42 наборами современного компьютерного оборудования, электронной доской, двумя проекторами и мебельными принадлежностями.
Все это позволяет организовать учебный процесс в соответствии с мировыми стандартами. К примеру, система электронной библиотеки позволяет как читать электронные ресурсы онлайн, так и скачивать их для дальнейшего более глубокого ознакомления. В просторных и светлых аудиториях установлены электронные доски и современное компьютерное оборудование, которые позволяют проводить уроки с широким использованием информационно-коммуникационных и мультимедийных технологий. Одним словом, в данном учебном заведении созданы все комфортные условия для учащихся, получения ими современных знаний.
Поскольку эта специализированное учебное заведение, то в данной школе помимо общеобразовательных предметов школьники также обучаются по актуальным IT-направлениям. Обучение начинается с 5-го класса, и для того, чтобы учиться в этой школе, надо пройти конкурсный отбор.
Создание таких современных школ, несомненно, сыграет свою важную роль во всестороннем воспитании подрастающего поколения, внесет свой весомый вклад в дальнейшую подготовку конкурентоспособных IT-кадров.