O‘zbekistonda “Technovation Challenge” tanlovi boshlandi
Har yili “Technovation” eng yirik xalqaro texnologiya tanlovi, 10 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan qizlar uchun dunyoning 160ta mamlakatida o‘tkazilib, undan ko‘zlargan asosiy maqsad – qizlarni IT-sohasidagi IT-texnologiyalar, biznes va tadbirkorlikka qiziqtirishdir.
“Technovation Challenge” dasturi O‘zbekistonda ikkinchi marta o‘tkazilmoqda. Dastur keng ko‘lamli “Technovation Uzbekistan Launch Week 2018” tadbiri bilan boshlanadi hamda besh kundan ortiq davom etib, ishtirokchilar, mentorlar, hamkorlar, muvofiqlashtiruvchilar va tanlov tashkilotchilarini bir joyda to‘playdi.
“Technovation Uzbekistan Launch Week 2018” dasturidan quyidagilar o‘rin olgan: taklif etilgan spikerlarning chiqishi, “Technovation” tartib-qoidalari to‘g‘risida axborot, shuningdek, savollar va javoblar o‘rin olib, barcha jamoalar tanlov to‘g‘risida batafsil ma’lumot oladilar.
20-21 va 27-28 yanvar kunlari kunduzgi va kechki sessiyalar shaklida bir qator seminarlar va mahorat darslari o‘tkaziladi.
20-21 yanvarda jamoalar dizayn-fikrlash, ijtimoiy tadbirkorlik, jamoani shakllantirish, marketing tadqiqotlari asoslari va boshqa foydali amaliy fanlar bo‘yicha o‘quv seminarlari o‘tkazilib, yakunda jamoalar «uyga vazifa» oladilar.
Yaratilgan loyihalar bo‘yicha dastlabki ishlanmalar taqdimoti 27-28 yanvar kunlaridagi sessiyada o‘tkaziladi hamda jamoalar muvofiqlashtiruvchi va mentorlardan maslahatlar oladilar.
“Technovation Uzbekistan Launch Week 2018” doirasida jamoa mentorlari uchun “ustozlar treningi” o‘tkaziladi. Shuningdek, qizlarning ota-onalari uchun trening uyushtirilib, u qizlar STEM-ta’limining ustunliklariga bag‘ishlanadi. Shu bilan birga, INHA universiteti va TATUning ta’lim sohasidagi imkoniyatlari taqdimoti bo‘lib o‘tadi.
Joriy yilda “Technovation” dasturi mamlakatimizning barcha viloyatlarida tashkil etilib, hududlardagi ishtirokchilar uchun sessiyalar “onlayn” shaklda o‘tkaziladi.
“Technovation Uzbekistan Launch Week 2018”ning barcha tadbirlari Toshkent shahridagi Inha universiteti binosida o‘tkaziladi. “Technovation Uzbekistan Launch Week 2018”ning to‘liq dasturi.
“Technovation Uzbekistan Launch Week 2018” yakunlanishi bilan jamoalar “erkin suzish”ga o‘tadilar – ular loyihalarini maromiga yetkazishlari uchun mentorlar ishtirokida mustaqil ishlaydilar. Tadbirlarning keyingi sessiyasi 2018-yilning mart oyi oxirlariga rejalashtirilgan bo‘lib, unda loyihalarning oraliq natijalari muhokama qilinadi, jamoalar muvofiqlashtiruvchilardan maslahat oladilar; shuningdek, mahalliy va xorijiy spikerlarning seminarlari ham o‘rin olgan.
Yakuniy bosqich va tanlov g‘oliblarini aniqlash may oyining o‘rtalariga mo‘ljallangan bo‘lib, hakamlar hay’ati natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston nomidan xalqaro tanlovda ishtirok etadigan bir qator jamoalar aniqlanadi.

В Узбекистане стартовал конкурс Technovation Challenge
19 января 2018 года в Университете Инха в г. Ташкенте стартовало масштабное событие Technovation Uzbekistan Launch Week 2018. Данное мероприятие дает старт технологическому конкурсу Technovation Challenge.
Ежегодно крупнейший международный технологический конкурс Technovation проходит в 160 странах мира для девушек от 10 до 18 лет, цель его — заинтересовать девушек IT-технологиями, бизнесом и предпринимательством в IT-сфере.
Technovation Challenge второй год подряд проводится в Узбекистане. Старт программы начнется с масштабного события — Technovation Uzbekistan Launch Week 2018, которое будет проходить в течение пяти дней и соберет вместе участниц, менторов, партнеров, координаторов и организаторов конкурса.
Конкурс организован Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Университетом Инха в г. Ташкенте, Представительством Программы развития ООН в Узбекистане, Комитетом женщин Узбекистана, Ташкентским Университетом информационных технологий, Green Business Innovations, Brand.uz, Mirzo Ulugbek Innovation Center.
В программе Technovation Uzbekistan Launch Week 2018: выступления приглашенных спикеров, подробный рассказ о правилах и регламенте Technovation, а также секция вопросов и ответов, во время которой команды получат исчерпывающую информацию о конкурсе.
20-21 и 27-28 января будут посвящены серии семинаров и мастер-классов в формате дневных и вечерних сессий.
20-21 января состоятся учебные семинары по дизайн-мышлению, социальному предпринимательству, командообразованию, основам маркетинговых исследований и других полезным прикладным дисциплинам, по завершению которых команды получат задания «на дом».
Презентация начальных разработок по созданным проектам состоится во время сессии 27-28 января, в течение которой команды получат обратную связь от координаторов и менторов.
В рамках Technovation Uzbekistan Launch Week 2018 будет проведен «тренинг тренеров» для менторов команд, а также состоится семинар для родителей участниц, посвященный преимуществам STEM-образования для девушек и презентации возможностей Университета Инха в г. Ташкенте и ТУИТ в области образования.
В этом году программа Technovation в Узбекистане будет расширена на регионы страны. Для участниц из регионов организуются сессии в онлайн-формате.
Все мероприятия Technovation Uzbekistan Launch Week 2018 пройдут в здании Университета Инха в г. Ташкенте. Подробная программа Technovation Uzbekistan Launch Week 2018.
По завершению Technovation Uzbekistan Launch Week 2018 команды отправляются в «свободное плавание» — их ждет самостоятельная работа с участием менторов, во время которой проекты будут дорабатываться. Следующая серия мероприятий запланирована на конец марта 2018 года, в течение которой состоятся обсуждения промежуточных результатов проектов, команды получат обратную связь от координаторов; также запланированы семинары от отечественных и зарубежных спикеров.
Финал и определение финалистов конкурса в Узбекистане намечен на середину мая. По результатам работы жюри определятся несколько команд, которые продолжат участие в международном конкурсе от Узбекистана.