O‘zbekistonda Ayollarning texnologik tadbirkorlik haftaligi o‘tkaziladi
2018-yilning 23-28-mart kunlari O‘zbekistonning bir qator shaharlarida mamlakatimizda ikkinchi bor tashkil etilayotgan hamda qizlar uchun mo‘ljallangan «Technovation Uzbekistan» yirik texnologik dasturi doirasida Ayollarning texnologik tadbirkorlik haftaligi o‘tkaziladi.
«Women Technology and Innovation Week» tadbirida Kremniy vodiysi va Markaziy Osiyoning AT va texnologik tadbirkorlik sohasidagi yetakchi mutaxassislar: Kaliforniyadan «TechWomen va Technovation» xalqaro dasturlarning mentor va sudyasi Rekxa Pay, «Technovation Kazakhstan»ning mintaqaviy elchisi va tashabbuskori Diana Soy, Qozog‘istondagi boshlang‘ich startap-loyihalar bo‘yicha ekspert Baxtigul Qosimovalar ishtirok etishadi.
Haftalik tadbirlarida STEM va digital-tadbirkorlik sohalarida karera qilayotgan mahalliy ekspert ayollar ham ishtirok etishadi. Ular orasida Bioorganik kimyo instituti direktori o‘rinbosari, biologiya fanlari doktori  Shahlo Turdiqulova, PR-ekspert Rezida Erdman, «Beeline Uzbekistan»ning digital-marketing bo‘yicha katta menejeri Dilafruz Jiyranovalar ham bor.
Seminarlar mavzusi texnologik startaplar, ijtimoiy tadbirkorlik, mentorlar va karera tanlovi sohasini qamrab oladi.
Alohida bo‘lim ayollarning biznes va fan sohasidagi faoliyatiga bag‘ishlangan.
Biznes-loyihalar, taqdimotga tayyorgarlik, «Technovation-2018» qatnashchilari uchun individual va amaliy sessiyalar bo‘yicha mahorat darslari o‘tkaziladi. Jamoalar va mentorlar eng ilg‘or xorijiy amaliyotlar to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘lishadi. Tadbir davomida jamoalarning Yuqori texnologiyalar markaziga sayohat uyushtirishi uchun bir kun vaqt ajratish rejalashtirilgan.
Haftalikning seminarlari va mahorat-darslari Toshkent (23-25-mart, TATU, Yuqori texnologiyalar markazi va Toshkent shahridagi Inha universiteti)da, Urganch (26-mart) va Xiva (27-mart)da bo‘lib o‘tadi.
Haftalikning barcha tadbirlari «Technovation Uzbekistan-2017/2018» dasturining ishtirokchilari va mentorlari uchun mo‘ljallangan. Barcha xohlovchilar uchun sessiya 2018-yilning 25-mart kuni bahorgi «Startup Mix» konferensiyasi shaklida o‘tkaziladi.
«Women Technology & Innovation Week» tashkilotchilari Haftalikni qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun hamkorlarga minnatdorlik bildiradi.

В Узбекистане стартовала Неделя Женского Технологичного Предпринимательства
23-28 марта 2018 года в городах Узбекистана, в рамках крупнейшей технологической программы для девушек Technovation Uzbekistan, проходит Неделя Женского Технологичного Предпринимательства. В нашей стране это масштабное мероприятие проводится второй год подряд.
В Women Technology and Innovation Week принимают участие международные спикеры — топовые специалисты сферы IT и технологичного предпринимательства из Кремниевой долины и Центральной Азии: Рекха Пай — ментор и судья международных программ TechWomen и Technovation из Калифорнии, Диана Цой — региональный посол и инициатор Technovation Kazakhstan, и Бахтыгуль Касымова — эксперт по начинающим стартап-проектам из Казахстана. На мероприятиях Недели выступят и отечественные эксперты — женщины, выбравшие карьеру в сферах STEM и digital-предпринимательстве. Среди них: ШахлоТурдикулова —  доктор биологических наук, заместитель директора института биоорганической химии. РезидаЭрдман —  PR-эксперт, ДилафрузЖийранова — старший менеджер по digital-маркетингу Beeline Uzbekistan.
Тематика семинаров охватывает сферы технологичных стартапов, социального предпринимательства, менторства и выбора карьеры. Отдельный блок посвящен деятельности женщин в бизнесе и науке. Запланированы мастер-классы по бизнес-моделям, подготовке к презентации, индивидуальные и практические сессии для участниц Technovation-2018. В один из дней недели женского технологичного предпринимательства намечена экскурсия для команд по Центру Высоких Технологий.
Семинары и мастер-классы Недели проходят в Ташкенте (23-25 марта, в ТУИТ, Центре Высоких Технологий и Университете Инха), Ургенче (26 марта) и Хиве(27 марта). Все мероприятия Недели предназначены для участниц и менторов программы Technovation Uzbekistan-2017/2018; сессия для всех желающих состоится 25 марта 2018 года в формате весенней конференции StartupMix.