Farg‘ona viloyati, O‘zbekiston tumanida IT-markaz ochildi
IT-markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari J. Egamberdiyev, O‘zbekiston tumani hokimi Sh. Yuldashev hamda Vazirlik tizimidagi soha korxonalar va tashkilot rahbarlari, shuningdek keng jamoatchilik vakillari hamda o‘quvchi yoshlar ishtirok etdi.
Ushbu o‘quv markazida yiliga O‘zbekiston tumanining yoshlariga axborot texnologiyalari, dasturlash asoslari, robototexnika, kibersport o‘yinlari, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish hamda bu sohada mutaxassislarni tayyorlash ko‘zda tutilgan.
Aholida katta qiziqishga sabab bo‘lgan yo‘nalishlarga “Robototexnika” hamda “Dasturlash” turlari kiradi. Ushbu yo‘nalishlar o‘zining zamonaviy moddiy texnik bazasi bilan jihozlanganligi O‘zbekiston tumani aholida keng qiziqish hosil bo‘lishiga zamin bo‘lda.
Tumandagi “Temir daftar”, “Ayollar va yoshlar daftarlari” ro‘yhatlariga kiritilgan fuqarolar va ularning farzandlari ham ushbu markazda kompyuter savodxonligi va axborot-kommunikatsiya sohasida dastlabki ko‘nikmalarini egallashlari bepul tarzda yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan.
Yig‘ilganlar yangi maskan faoliyati bilan tanishib, tuman aholisi va yoshlari uchun kompyuter texnologiyalaridan keng hamda samarali foydalanish uchun munosib shart-sharoitlar yaratilganligini qayd etishdi.

В Узбекистанском районе Ферганской области открылся IT-центр
В церемонии открытия учебного центра приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Эгамбердиев, хоким Узбекистанского района Ш. Юлдашев, руководители отраслевых предприятий и организаций, представители широкой общественности и местная молодежь.
В данном учебном центре намечается обучать молодежь района основам ИКТ, программирования, робототехники, киберспорта, современных цифровых технологий, осуществлять подготовку специалистов.
Наибольший интерес среди молодежи и населения вызывают такие направления как программирование и робототехника. Благодаря наличию современной материально-технической базы это становится залогом для высокого интереса со стороны населения района.
Также планируется наладить бесплатное обучение граждан, включенных в «Железную тетрадь», «Женскую и молодежную тетради», а также их детей основам компьютерной грамотности и ИКТ.
Гости познакомились с деятельностью центра, отметили достойные условия, которые созданы для местного населения и молодежи с целью широкого использования компьютерных технологий.