Qashqadaryoda tashkil etilgan Sayyor qabulda AKT vaziri aholi duch kelayotgan muammolarni o‘z vaqtida bartaraf etish, sifatli mobil aloqa bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantrish vaziri Sherzod Shermatov Qashqadaryoda aholi tomonidan AKT sohasida duch kelayotgan muammolar va ularni bartaraf etishga bag‘ishlangan Sayyor qabul o‘tkazdi. Avvalroq vazirik axborot xizmati tomonidan Sayyor qabul sanasi ma’lum qilingan edi. Bugun 17-aprel kuni AKT vaziri Sh. Shermatov boshchiligida “Qarshi Technopark” MCHJda soha tashkilotlari mas’ullari bilan birgalikda jismoniy va yuridik shaxslar, tadbirkorlik subyektlari, talaba-yoshlar ishtirokida Sayyor qabul bo‘lib o‘tdi. Unda 250 dan ortiq aholi vakillari ishtirok etdi. Sayyor qabulda vazirlik tizimidagi soha korxona, tashkilot va muassasalar hamda mobil aloqa operatorlari, dasturiy mahsulotlar ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik subyektlari mobil va stasionar ko‘rgazmali burchaklari bilan qatnashdi. Qabul davomida fuqarolar tomonidan telekommunikatsiya xizmatlari, xususan, telefon va pochta aloqasi, mobil aloqa, internet xizmatlari sifati, oliy ta’limda o‘qitish sifati, BPO markazlarini tashkil etish, ilmiy salohiyatni oshirish, frilanserlik va autsorsing xizmatlarini rivojlantirish, IT sohasida investesiyalar jalb qilish, dasturiy mahsulotlar eksportini oshirish, foydalanilmay turgan bino va xonalardan maqsadli foydalanish, IT-yo‘nalishida o‘zlarini qiynayotgan aniq muammo va masalalar ko‘tarildi hamda AKT texnologiyalari xizmatlari sifatini oshirish bo‘yicha takliflarini bildirdi. Soha korxona va tashkilotlari tomonidan ko‘rsatilayotgan telefon, internet pochta aloqasi, mobil aloqa, internet xizmatlari sifati, ta’lim sifatini oshirish, tadbirkorlik subyektlariga investetsiyalar jalb qilish, ta’lim sifatini oshirish hamda IT yo‘nalishi bo‘yicha murojaatlar kelib tushgan muammolar joyida hal etildi. O‘rganish qo‘shimcha muddat talab qiladigan murojaatlar nazoratga olindi. Sayyor qabulda ishtirok etgan aholi vakillari, talaba-yoshlar tadbirkorlik subyektlari tomonidan bu kabi xalq qabullarini muntazam o‘tkazib borish har tomonlama aloqa mustahkamligi, soha rivojiga xizmat qilishini ta’kidladilar. Mazkur sayyor qabulda ko‘tarilgan barcha muammo va masalalar yuzasidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan soha tizimidagi mas’ul shaxslarga ularni hal etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

В выездном приеме в Кашкадарьинской области Министр ИКТ дал указания по своевременному устранению возникающих проблем, обеспечению качественной мобильной связью
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел выездной прием с целью изучения и разрешения возникающих проблем в сфере ИКТ. Предварительно дата проведения выездного приема была объявлена пресс-службой Министерства. Сегодня, 17 апреля в ООО «Qarshi Technopark» под руководством Министра ИКТ Ш. Шерматова совместно с ответственными лицами отраслевых организаций для юридических и физических лиц, субъектов предпринимательства, с участием студентов был проведен выездной прием. В нем приняло участие более 250 граждан. В выездном приеме также приняли участие отраслевые предприятия, организации и учреждения, мобильные операторы связи, субъекты предпринимательства, занятые в сфере производства программной продукции, со своими мобильными и стационарными стендами. В ходе приема со стороны граждан поступили обращения по развитию сферы телекоммуникаций, в частности, телефонной и почтовой связи, повышению качества интернет-услуг, IT-образования, организации BPO-центров, повышению научного потенциала, развитию фрилансерских и аутсорсинговых услуг, привлечению инвестиций в IT-сферу, повышению экспорта программной продукции, целевому использованию пустующих зданий и аудиторий, а также предложения по повышению качества ИКТ-услуг. Отраслевыми предприятиями и организациями прямо на месте был решен ряд вопросов, связанных с оказанием телефонных, интернет-услуг, мобильной связи, повышением качества образования. Обращения, требующие дополнительного времени с целью детального изучения, были взяты на контроль. Принявшие участие в выездном приеме граждане, студенты, предприниматели отметили важность регулярного проведения подобных мероприятия для укрепления взаимодействия и развития сферы. По поднятым на выездном приеме вопросам и проблемам Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций были даны поручения ответственными лицам по их разрешению.