Rossiya Federatsiyasining Yoshlar masalalari boʻyicha Federal Agentligi va Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi vakillari IT-Parkga tashrif buyurdi.
Uchrashuv davomida axborot texnologiyalari sohasidagi yosh tadbirkorlar oʻzlarining innovatsion loyihalarini amalga oshirishlariga imkon yaratadigan IT-Parkning inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari haqida axborot berildi.
Rossiyalik mutaxassislarning taʼkidlashicha, yoshlar tadbirkorligi – xalqaro maydonda davlatlar oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarning eng tez rivojlanayotgan va istiqbolli yoʻnalishlaridan biri boʻlib, bu sohada Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlik istiqbolga ega.
Shuningdek, uchrashuv davomida Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi bilan birgalikda Rossiya-Oʻzbekiston yoshlar biznes-inkubatorini tashkil etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Rossiya Federatsiyasining Yoshlar masalalari boʻyicha Federal Agentligi – Rossiyada davlat xizmatlarini koʻrsatish va yoshlarga oid davlat siyosati sohasida davlat mulkini boshqarish boʻyicha vazifalarni bajaruvchi ijro etuvchi hokimiyatning federal organidir. Hozirgi kunda Rossiya Federatsiyasining Yoshlar masalalari boʻyicha Federal Agentligining vazifasi yoshlarning oʻzini namoyon qilishi va buning natijasida ularning jamiyatdagi innovatsion salohiyatini samarali amalga oshirishi uchun maksimal darajadagi imkoniyatlarni yaratishdan iborat.

Cостоялся визит представителей Федерального агентства по делам молодёжи России (Росмолодёжь) и Союза молодежи Узбекистана в IT Park.
В ходе встречи было рассказано о программах инкубации и акселерации IT Park, на которых молодые предприниматели в сфере информационных технологий могут реализовать свои инновационные проекты.
Как отметили наши гости, молодежное предпринимательство — одна из самых быстроразвивающихся и перспективных сфер взаимодействия государств на международной арене, что делает взаимное сотрудничество в данном аспекте между Узбекистаном и Россией многообещающим.
Была обсуждена возможность организации российско-узбекистанского молодежного бизнес-инкубатора совместно с Союзом молодежи Узбекистана.
Федеральное агентство по делам молодёжи (Росмолодежь) — федеральный орган исполнительной власти в России, осуществляющий функции по оказанию государственных услуг и управлению государственным имуществом в сфере государственной молодёжной политики. Задача Росмолодежи сегодня состоит в создании максимального количества возможностей для самореализации молодых людей и, как следствие, эффективной реализации инновационного потенциала молодежи в обществе.