Intellektual transport tizimi - bu yoʻl infratuzilmasiga kiritilgan axborot kommunikatsiya va boshqaruv texnologiyalaridan foydalangan holda transport tarmogʻini yanada samarali boshqarishga yordam beradigan tizimlar majmuasidir.
Intellektual transport tizimlari (ITT) ning asosi boʻlib, toʻplanishi, qayta ishlanishi, birlashtirilishi va tarqatilishi kerak boʻlgan maʻlumotlardir.
Intellektual transport tizimlari transport oqimini samarali kuzatib borish, harakatlanuvchi jismlarni ajratib koʻrsatish, transport vositalarining davlat roʻyxatidan oʻtgan raqamlarini suratga olish va davlat raqamlaridagi harf-raqamli tasvirlarni tanib olish imkonini beruvchi sanoat kameralaridan foydalanadi.
ITTni amalga oshirishda aloqa infratuzilmasi muhim ahamiyatga ega, chunki u quyidagi shaklda ma’lumotlarni uzatishni ta’minlaydi: - yoʻllarda oʻrnatilgan qurilmalarga buyruqlar berish, boshqaruv markazlari bilan oxirgi nuqta oʻrtasidagi uzatiladigan ma’lumotlar.
Yoʻl harakatini avtomatlashtirilgan tizim orqali boshqarish.
Yoʻl harakati tizimlarini boshqaruv markaziga ulash uchun ikki turdagi aloqa shakli qoʻllaniladi:
- Optik tolali aloqa kanallari orqali simli aloqa;
- Wi-Fi va GSM internet tarmoqlari orqali ma’lumotlarni simsiz uzatish.
Avtomatlashtirilgan yoʻl harakatini boshqarish tizimi markaziy boshqaruv punktining dasturiy-texnik majmuasi simli aloqa liniyalari orqali tizimga 640 tagacha va simsiz 200 tagacha yoʻl kameralarini ulash imkonini beradi.
Avtomatlashtirilgan kameralarda yoʻl harakatini boshqarish tizimining quyidagi nazorat funktsiyalari amalga oshiriladi:
- qoʻlda boshqarish;
- jadval asosida boshqarish;
- koʻcha kameralaridan olingan ma’lumotlarga asosan boshqarish;
- yashil koʻcha (maxsus avtotransportlarni oʻtkazish rejimi);
- chaqiruv tugmalari orqali boshqarish.
Yoʻl harakatini boshqarishni avtomatlashtirilgan tizimi va quyi tizimlarining oʻzaro ta’siri
Hozirgi kunda Yevropa davlatlarida intellektual transport tizimlarining ishlashi uchun
Wi-Fi texnologiyasidan foydalangan holda 5855-5925 MGs chastota diapazoni qoʻllaniladi.
Ushbu spektrga qoʻshimcha ravishda 5,9 GGsli diapazonda avtotransport vositalarini xavfsizligi va aloqalari uchun intellektual transport tizimlarining turli xil ilovalari uchun qoʻshimcha spektr oʻrganilmoqda.
Avtomatlashtirilgan yoʻl harakatini boshqarish tizimini intellektual transport tizimiga joriy etish, shaharda avtomobil sonini oʻsishiga qaramasdan, yoʻl harakatidagi avariyaviy, iqtisodiy va ekologik, shuningdek, ijtimoiy yoʻqotishlarni mavjud koʻrsatkichlardan kamida 15% ga kamaytirish imkonini beradi.

Интеллектуальная транспортная система – это комплекс систем, который помогает более эффективно эксплуатировать транспортную сеть, используя информационные, коммуникационные и управленческие технологии, встроенные в дорожную инфраструктуру.
Основой (ИТС) интеллектуальных транспортных систем является информация, которую необходимо собирать, обрабатывать, интегрировать и распространять.
В интеллектуальных транспортных системах используются промышленные камеры, которые позволяют эффективно следить за дорожным потоком, выделять движущиеся объекты, выполнять захват кадров с государственными регистрационными знаками транспортных средств, а также распознавать буквенно-символьные изображения на номерах.
При реализации ИТС коммуникационная инфраструктура играет первостепенную роль, так как обеспечивает передачу информации в виде: – команд устройствам, установленным на дорогах, данных передаваемых между центрами управления и конечной точки.
Автоматизированная система управления дорожным движением.
Для подключения дорожных систем к центру управления используется два вида связи:
- проводная связь через оптоволоконные каналы связи;
- беспроводная передача данных через Wi-Fi и GSM интернет сетей.
Программно-технический комплекс центрального управляющего пункта автоматизированной системы управления дорожным движением позволяет подключить к системе до 640 дорожных камер по проводным линиям связи и до 200 по беспроводным.
В дорожных камерах автоматизированной системы управления дорожным движением реализованы следующие функции управления:
ручное управление;
управление по графику;
управление на основе информации от уличных камер;
зеленая улица (режим пропуска спецтранспорта);
управление от вызывных кнопок.
Взаимодействия подсистем автоматизированной системы управления дорожным движением.
В сегодняшний день в городах европы для работы интеллектуальных транспортных систем используется диапазон частот 5855-5925 МГц по технологии Wi-Fi.
Дополнительно к этому спектру частот проводится изучение дополнительного спектра в диапазоне 5,9 ГГц для различных приложений интеллектуальных транспортных систем, например, для связи в целях безопасности автомобиля.
Внедрение автоматизированной системы управления дорожным движением в интеллектуальную транспортную систему позволит снизить аварийные, экономические и экологические, а также социальные потери в дорожном движении не менее чем на 15% от существующего их уровня, несмотря на рост автомобилизации в городе.