Ta’limga e‘tibor — farovon kelajak garovidir
Niholning ertaga qanday meva berishi uning qayerga ekilgani va qanday parvarish qilinganiga bog‘liqdir. Shunday ekan davlat kelajagi ham yoshlarga berilayotgan ta’lim va tarbiyaga uzviy bog‘liqdir.
Bu borada O’zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi soha korxonalari ham sohaga yangi kirib kelayotgan kadrlarga va professor o‘qituvchilarga amaliy ko‘nikmalarni shakllanib borishlarida korxona rahbari va sohada o‘z bilimi va ko‘nikmasiga ega malakali xodimlar ishtirokida nazariy hamda amaliy o‘quv darslari tashkil etib borilmoqda.
Jumladan: Toshkent Axborot Texnologiyalari Universitetining Samarqand filialida Samarqand viloyat Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan Radiochastota spektrida radiomonitoring ishlarini amalga oshirishda qo‘llaniladigan o‘lchov vositalari imkoniyatlari va o‘lchov ishlarini amalga oshirish bo‘yicha nazariy hamda amaliy darslar tashkil etildi.
Darslarga zamonaviy texnologiyalarni jalb etgan holda, malakali mutaxasislar ishtirokida va tasdiqlangan reja asosida olib borilmoqda. Darsda talabalar o‘zlariga qiziq bo‘lgan savollarni berishdi va tegishli javoblarni olishdi.
Universitet talabalari ishtirokidagi bunday o‘quv jarayonlarida beriladigan zamonaviy bilimlar davlatimiz va sohamiz rivojida o‘z mevasini bermasdan qolmaydi.

То, как завтра плодоносит росток, зависит от того, где он посажен и как за ним ухаживают. Так и будущее государства неразрывно связано с образованием и воспитанием молодежи.
В связи с этим Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан организует теоретические и практические учебные занятия с участием руководителя учреждения и квалифицированных работников, обладающих знаниями и навыками в этой области, а также предприятий отрасли по формированию практических навыков у новых кадров и профессорско-преподавательского состава.
В частности, в Самаркандском филиале Ташкентского университета информационных технологий сотрудниками Самаркандской областной службы электромагнитной совместимости были организованы теоретические и практические занятия по возможностям используемых средств измерений и выполнению измерительных работ при осуществлении радиомониторинга радиочастотного спектра.
Занятия проводятся с привлечением современных технологий, с участием квалифицированных специалистов и по утвержденному плану. На уроке студенты задавали интересующие их вопросы и получали соответствующие ответы.
Современные знания, которые даются в таких учебных процессах с участием студентов университета, не могут не приносить плоды в развитии нашего государства и сферы.