Tilga e’tibor – elga e’tibor
Yaqin tarixga nazar solsak, 1989-yil 21-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilinib, ona tilimiz — o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan. Bu esa mamlakatimiz, xalqimiz hayotida unutilmas, tarixiy voqeaga aylangan. Til — millat ruhidir. Shu sababli yurtimiz mustaqillikka ilk qadamlarini tashlayotgan davrdayoq o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligini faxr-iftixor bilan eslaymiz.
Yangilanayotgan O‘zbekistonning bugungi bosqichi — milliy yuksalish davri talablaridan kelib chiqib, bugungi kunda ona tilimizning nufuzini yanada oshirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu borada Qashqadaryo viloyati EMM xizmatida ham qator ishlar olib borilmoqda. Jumladan, korxonada yuritilayotgan barcha hujjatlar davlat tilida ish yuritish tartibiga qat’iy rioya qilgan holda amalga oshirilmoqda. Barcha peshlavhalar, ko‘rgazma burchaklari davlat tilida lotin alifbosiga o‘zgartirilgan. Korxona bo‘limlari va boshqa tashkilotlar o‘rtasida xat almashishda Qashqadaryo viloyati EMMX tomonidan yuritilayotgan hujjatlar to‘liq davlat tilida amalga oshirilmoqda.
Boy ona tilimizdan to‘g‘ri foydalanish va uni kelajak avlodlarga sof holda yetkazish har birimizning burchimizdir.

Если обратиться к недавней истории, то 21 октября 1989 года был принят Закон Республики Узбекистан «О государственном языке», придавший статус государственного языку нашему родному узбекскому языку. Это стало незабываемым историческим событием в жизни нашей страны и народа. Язык – это душа нации. Поэтому мы с гордостью помним, что в период, когда наша страна делала первые шаги к независимости, узбекскому языку был присвоен статус государственного языка.
Исходя из требований сегодняшнего этапа возрождающегося Узбекистана — периода национального роста, осуществляется широкомасштабная работа по дальнейшему повышению престижа нашего родного языка.
В этом направлении в службе ЭМС Кашкадарьинской области также проводится ряд работ. В частности, все документы, которые ведутся на предприятии, осуществляются с соблюдением порядка делопроизводства на государственном языке. Все вывески, выставочные уголки были переведены на государственный язык. При обмене письмами между подразделениями предприятия и другими организациями, документы выполняемые СЭМС Кашкадарьинской области, полностью ведутся на государственном языке.
Правильное использование нашего богатого родного языка и доведение его до будущих поколений в чистом виде - обязанность каждого из нас.