Ўзбекистон Республикасининг амалдаги қонунчилигига мувофиқ, Электромагнит мослашув маркази (ЭМММ) огохлантиради: мамлакат ҳудудига руҳсатномасиз ва сертификатсиз олиб кирилган, ҳамда сотувда бўлган ва ишлатилаётган радиоэлектрон воситалари (барча турдаги радиоузатиш воститалари), телекоммуникация тармоқлари орқали халқаро телефон сўзлашувини ноқонуний амалга ошириш учун мулжалланган қурилма (GSM шлюз)лар ўрнатилган тартибда мусодара қилинади ва уларни олиб киришни амалга оширган шаҳсларга нисбатан маъмурий жавобгарлик чоралари кўрилади.
Радиоэлектрон воситаларни Республика ҳудудига олиб кириш учун рухсатнома олишни ва ўрнатилган тартибда рўйхатдан ўтказишни расмийлаштириш масалалари бўйича ЭМММ ва унинг вилоятлардаги бўлинмаларига мурожаат қилишингиз мумкин.
Шу билан бирга ЭМММ турли диапазонлардаги радиоалоқа воситаларига, телевидение ва радиоэшиттириш дастурларини қабул қилишга таъсир этувчи радиохалақитларни бартараф этиш учун жисмоний ва юридик шахслардан буюртмалар қабул қилади.
Радиохалақитларни бартараф этиш ишлари Ўзбекистон Республикасининг "Радиочастота спектри тўғрисида"ги Қонуни, ҳамда "Радиоалоқа воститаларига, телевидение ва радиоэшитириш дастурларини қабул қилишга таъсир этувчи радиохалақитларни бартараф этиш учун буюртмани қабул қилиш ва кўриб чиқиш тартиби тўғрисидаги йўриқнома" асосида амалга оширилади.
БУЮРТМАЛАР БЎЙИЧА ИШЛАР ТЕЛЕКЎРСАТУВ ВА РАДИО ҚАБУЛ ҚИЛИШ УСКУНАСИ ҲАМДА АНТЕННА-ФИДЕР ҚУРИЛМАЛАРИНИНГ СОЗ ҲОЛАТДА БЎЛИШИ ШАРТИ БИЛАН ОЛИБ БОРИЛАДИ.
Буюртмада қуйидагилар кўрсатилиши зарур:
- Буюртмачи ҳақида маълумот: буюртмачи фамилияси (жисмоний шахс) ёки номи (юридик шахс) тўлиқ почта манзили, телефон: (уй ёки хизмат телефони);
- Қабул қилиш қурилмаси ва антенна тури (хона ичидаги антеннаси ҳамда бино томига ўрнатилган в.х.к);
- Қайси телерадио дастурини қабул қилишда ёки қайси частотада радиохалақитлар кузатилмоқда;
- Радиохалақитларнинг содир бўлиш вақти, давомийлиги ва уларнинг эшитилиш ёки кўриниш тавсифи;
- Ён атрофдаги хонадонларда телерадио қабул қилгичларга ёки бошқа радиоэлектрон воситаларга ўхшаш радиохалақитлар бўлиш эхтимоли;
- Радиохалақитлар содир бўлиши даврида ЭМММ ДУК мутахассисларининг буюртмачи хонадонига ташриф буюришининг қулай вақти.
ЭМММ ДУК мутахассисларининг теле-радио, антенна-фидер қурилмаларини ҳамда бошқа турдаги радиоэлектрон воситаларни таъмирламасликлари тўғрисида огоҳлантирамиз.
Буюртмалар ЭМММ ДУК Техник радионазорат станцияси томонидан ҳамда вилоятларда қўйидаги манзилда қабул қилинади:
Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти, 100015 Тошкент шаҳри, Фарғона йўли кўчаси, 15, тел: 202-61-71; 202-61-78;

Внимание! Уважаемые жители и гости Республики Узбекистан!
Государственное унитарное предприятие Центр Электромагнитной совместимости (ГУП ЦЭМС) Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан предупреждает, что в соответствии с действующим законодательством ввозимые из-за границы, приобретаемые, реализуемые и эксплуатируемые радиоэлектронные средства (радиоудлинители дальнего действия, радиостанции и другие передающие устройства) на территории Республики Узбекистан должны иметь необходимые разрешения и сертификаты соответствия.
К лицам, осуществляющим ввоз из-за границы, реализацию и эксплуатацию радиопередающих устройств без соответствующих разрешений и сертификатов, а также незаконное использование GSM шлюзов для международных звонков через телекоммуникационных сети, будут применяться меры административной ответственности, вплоть до конфискации радиоаппаратуры.
По вопросам регистрации и выдачи разрешений на ввоз и эксплуатацию радиоэлектронных средств просим обращаться в Центр электромагнитной совместимости и его региональные подразделения
При этом ГУП ЦЭМС принимает от физических и юридических лиц заявки на устранение помех радиоприему телевидения и радиовещания, а также средствам радиосвязи. Устранение помех радиоприему производиться в соответствии с Законом Республики Узбекистан "О радиочастотном спектре" и "Инструкции о порядке приема и рассмотрения заявок на устранение радиопомех средствам радиосвязи, приему программ телевидения и радиовещания"
РАБОТЫ ПО ЗАЯВКАМ ПРОИЗВОДИТЬСЯ ТОЛЬКО ПРИ УСЛОВИИ ИСПРАВНОСТИ ТЕЛЕ- и РАДИОПРИЁМНЫХ И АНТЕННО-ФИДЕРНЫХ УСТРОЙСТВ.
В заявке необходимо указывать:
• Данные заявителя: фамилия заявителя (физического и юридического лица), полный почтовый адрес, номер телефона (домашний или служебный);
• Тип приемного устройства, применяемая антенна (комнатная, на крыше дома и т.д.);
• При приеме, какой программы телевидения или на какой частоте радиосвязи наблюдаются помехи;
• Продолжительность и время действия, характер помех при слуховом или зрительном восприятии;
• Имеются ли такие же помехи на расположенных вблизи (квартирах, домах) телевизорах, радиоприемниках или других радиоэлектронных средствах;
• Наиболее удобное время для посещения заявителя сотрудниками ГУП ЦЭМС в период действий помехи.
ГУП ЦЭМС ремонт телевизоров, радиоприемников, антенно-фидерных устройств и других радиоэлектронных средств не производит.
Заявки принимаются Станцией Технического Радиоконтроля и региональными подразделениями ГУП ЦЭМС по следующим адресу:
г.Ташкент и Ташкентская область, 100015 г. Ташкент, ул. Фаргона йули, 15, по телефону: 202-61-71; 202-61-78;