2017 yilning 27 oktabr kuni Axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazining yangi rezidentlariga sertifikatlar topshirish marosimi o‘tkazildi.
2017 yilning 24 oktabr kuni Innovatsiya markazining Muvofiqlashtiruvchi Kengashi tomonidan qabul qilingan protokolga asosan, 53 ta yuridik shaxslarga “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazining rezidenti maqomi berildi.
2017 yilning 27 oktabr holatiga “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazi rezidentlarining umumiy soni 81 ta yuridik shaxslarni tashkil etdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 30 iyundagi PF-5099-son “Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan Innovatsiya markazi rezidentlari 2028 yil 1 yanvargacha imtiyoz va preferensiyalarga ega bo‘lishadi.
Jumladan, rezidentlar 2028 yil 1 yanvargacha bo‘lgan muddatga soliqlar va majburiy ajratmalardan ozod etilgan. Shuningdek, 7,5 foizli stavka bo‘yicha jismoniy shaxslar daromadlaridan olinadigan soliqqa tortiladi, 4,5 foizli stavka bo‘yicha Pensiya jamg‘armasiga kiritadigan sug‘urta badallariga tortiladi.
“Biz “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazi rezidentlari soni tez sur’atlarda o‘sayotganidan xursandmiz. O‘zbekistondagi IT-kompaniyalar Innovatsiya markaziga katta qiziqish bildirishmoqda. Hozirda biz boshqa kompaniyalarning arizalarini ko‘rib chiqayapmiz va o‘ylaymanki, tez orada Innovatsiya markazi 100 dan ortiq yuridik shaxslarni birlashtiradi”, - dedi “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazi direktori Xurshid Sultanov.
“Bizning asosiy maqsadimiz O‘zbekistondagi IT-sanoatni rivojlantirish hamda mamlakat YaIM da mazkur tarmoq ulushini oshirishdir. Men bizning rezidentlarimizni o‘z faoliyatlarini rivojlantirib, bozorga yangi xizmat va mahsulotlarni chiqarishga chaqiraman”, - qo‘shimcha qildi u.
“Mirzo Ulugbek Innovation Center” rezidentlari uchun imkoniyatlar kengaytirildi
Axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazining Muvofiqlashtiruvchi Kengashi IT-kompaniyalarga Markazing rezidenti maqomini olish imkoniyatlarini kengaytirdi.
2017 yilning 24 oktabr kuni Innovatsiya markazining Muvofiqlashtiruvchi Kengashi tomonidan qabul qilingan protokolga asosan, endilikda “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazining rezidenti maqomini “Dasturiy ta’minot chiqarish” (IFUT 58.2) yo‘nalishi bo‘yicha ishlaydigan yuridik shaxslar ham olishlari mumkin.
Innovatsiya markazining Muvofiqlashtiruvchi Kengashi qaroriga muvofiq, kompyuter o‘yinlari (IFUT 58210) va turli dasturiy ta’minotlar (IFUT 58290)  ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadigan yuridik shaxslar ham “Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazining rezidenti maqomini olishga nomzod bo‘lishlari mumkin.
Innovatsiya markazining Muvofiqlashtiruvchi Kengashi mazkur qarorni qabul qilgunicha, “Kompyuter dasturi, maslahat va boshqa shu turdagi xizmatlar” hamda “Web-portallar, ma’lumotlarni qayta ishlash va joylashtirish bo‘yicha xizmatlar” yo‘nalishi bo‘yicha ishlaydigan yuridik shaxslar Innovatsiya markazining rezidenti maqomini olishlari mumkin edi.
“Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazi to‘g‘risida
“Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 30 iyundagi “Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoniga asosan tashkil etilgan. Innovatsiya markazining ta’sischisi Toshkent shahridagi Inha universiteti hisoblanadi.
“Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazining asosiy maqsadi – AKT sohasida ishlab chiqarish, ta’lim va ilm-fan integratsiyasini chuqurlashtirish, shuningdek, iqtisodiyotning yuqori texnologik sohalari rivoji uchun qulay sharoitlarni yaratishdir.
“Mirzo Ulugbek Innovation Center” Innovatsiya markazi rezidentlarga qulaylik yaratish maqsadida, ekstroterritoriallik tamoyillari asosida faoliyat yuritadi, bunda MUIC rezidentlari O‘zbekistonning istalgan burchagida joylashib, ro‘yxatdan o‘tib faoliyat yuritishlari mumkin bo‘ladi. Markazning ishlash muddati - 10 yil, mazkur muddat uzaytirilishi mumkin.

Вручены сертификаты новым резидентам Инновационного центра «Mirzo Ulugbek Innovation Center»
Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» 27 октября 2017 года провел церемонию вручения сертификатов новым резидентам Центра.
24 октября 2017 года Координационный совет Инновационного центра принял протокол, в соответствии с которым статус резидента Инновационного центра «Mirzo Ulugbek Innovation Center» получили 53 юридических лиц.
По состоянию на 27 октября 2017 года общее количество резидентов «Mirzo Ulugbek Innovation Center» составило 81 юридическое лицо.
Зарегистрированные резиденты до 1 января 2028 года получают льготы и преференции, установленными Указом Президента Республики Узбекистан УП-5099 «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике» от 30 июня 2017 года.
В частности, резиденты до 1 января 2028 года освобождены от уплаты налогов и обязательных платежей. Доходы работников резидентов будут облагаться налогом на доходы физических лиц по фиксированной ставке 7,5%, а ставка страховых взносов в Пенсионный фонд составит 4,5%.
«Мы рады, что количество резидентов Инновационного центра «Mirzo Ulugbek Innovation Center» растет быстрыми темпами. IT-компании Узбекистана выражают большой интерес к Инновационному центру. Сейчас мы рассматриваем заявки других компаний и думаю, в скором времени Инновационный центр объединит более 100 юридических лиц», - отметил Директор «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Хуршид Султанов.
«Наша основная цель развивать IT-индустрию Узбекистана и увеличить долю данного сектора в ВВП страны. Я призываю наших резидентов активно развивать свою деятельность и выводит на рынок новые услуги и продукты», - добавил он.
Расширение возможностей для резидентов «Mirzo Ulugbek Innovation Center»
Координационный совет Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» расширил возможность IT-компаниям получить статус резидента Центра.
В соответствии с протоколом Координационного совета от 24 октября, статус резидента Инновационного центра «Mirzo Ulugbek Innovation Center» теперь могут получить юридические лица, работающие по направлению «Выпуск программного обеспечения» (ОКЭД 58.2).
Юридические лица, выпускающие компьютерные игры (ОКЭД 58210) и прочие программные обеспечения (ОКЭД 58290) могут претендовать на получения статуса резидента Инновационного центра «Mirzo Ulugbek Innovation Center».
До принятия данного решения Координационного совета Инновационного центра, юридические лица, работающие только по направлению «Компьютерное программирование, консультации и другие сопутствующие услуги» и «Услуги по размещению и обработке данных, Web-порталы» могли получить статус резидента Инновационного центра.
Об Инновационном центре «Mirzo Ulugbek Innovation Center»
Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» создан в соответствии с указом Президента Узбекистана «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике» от 30 июня 2017 года. Учредителем Инновационного центра является Университет Инха в г. Ташкенте.
Цель создания Инновационного центра – углубление интеграции науки, образования и производства в отрасли ИКТ, а также создание благоприятных условий для развития высокотехнологичных отраслей экономики.
Mirzo Ulugbek Innovation Center образован на принципе экстерриториальности, что предусматривает размещение резидентов на территории всей республики. Срок функционирования центра - 10 лет с возможностью продления.