O‘zbekiston Jahon bankining 2022-yilgi “Davlat sektori raqamli transformatsiyasining tendensiyalari” nomli hisobotida alohida o‘rin oldi
2023-yil yanvar oyida Jahon bankining Global GovTech tashabbusi bilan davlat sektorini modernizatsiya qilish jarayonlarida raqamli texnologiyalardan foydalanish imkoniyatlari to‘g‘risida “Davlat sektori raqamli transformatsiyasining tendensiyalari” nomli hisoboti e’lon qilindi. Mazkur hisobotda «GovTech Maturity Index 2022» (GTMI) indeksining baholash natijalarini, shuningdek, davlat sektoridagi raqamli transformatsiya ko‘rsatkichlari bo‘yicha 198 mamlakatning tahlili keltirilgan. Ushbu hisobotga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi hukumatning raqamli transformatsiyani amalga oshirishda ilgʻor tajribaga ega boʻlgan mamlakatlarning alohida toifasi sifatida tasniflandi va ushbu yo‘nalishda yetakchi mamlakatlar o‘rin olgan “A” guruhiga kiritilgan (2021-yilda Oʻzbekiston “B” guruhiga kiritilgan edi). Hisobotda AKT siyosatini, strategiyani, elektron hukumat loyihalarini amalga oshirish va raqamli ko‘nikmalar sohasida mas’ul organ Raqamli texnologiyalar vazirligi belgilanganligi aytib oʻtilgan. Shuningdek, maʼlumotlarni himoya qilish va shaxsiy daxlsizlik qoidalarini amalga oshirish va ularga rioya qilishni tartibga soluvchi shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonunning 2019-yilda qabul qilinishi alohida qayd etilgan. Shu jumladan, aholi va tadbirkorlik sub’yektlari uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida (my.gov.uz), elektron soliq xizmatlari portalida yaratilgan imkoniyatlar to‘g‘risida alohida qayd etilgan. Jahon banki guruhining GovTech dasturi raqamli hukumatga kompleks yondashuvni aks ettiradi va 4 ta asosiy yo‘nalishni o‘z ichiga oladi. GTMI baholanishi Asosiy hukumat tizimlari indeksi (Core Government Systems Index - CGSI), Davlat xizmatlarini ko‘rsatish indeksi (Public Service Delivery Index PSDI), Fuqarolarning raqamli ishtiroki indeksi (Digital Citizen Engagement Index DCEI) hamda Siyosiy va texnik arboblar indeksi (GovTech Enablers Index GTEI) ko‘rsatkichlari asosida amalga oshiriladi. Jahon banki tomonidan taqdim etilgan diagrammaga ko‘ra, yuqoridagi barcha ko‘rsatkichlar bo‘yicha O‘zbekiston dunyo davlatlarining o‘rtacha ko‘rsatkichlaridan yuqoriligini ko‘rish mumkin. Xususan, Davlat xizmatlarini ko‘rsatish indeksida respublikamiz 0,951 ball to‘plagan bo‘lsa, dunyo bo‘yicha ushbu ko‘rsatkich o‘rtacha 0,649 ballni qayd etgan. Shuningdek, Siyosiy va texnik arboblar ko‘rsatkichi indeksida respblikamiz va o‘rtacha dunyo bo‘yicha mos ravishda 0,965 va 0,536 ballar belgilangan.

Всемирный банк выделил Узбекистан в отчете «Тенденции цифровой трансформации государственного сектора» за 2022 год
В январе 2023 года Глобальная инициатива GovTech Всемирного банка опубликовала отчет «Тенденции цифровой трансформации государственного сектора в 2022 году» по глобальным итогам работы использования возможностей цифровых технологий для модернизации государственного сектора. В данном отчете опубликованы результаты проведения оценки по Индексу технологической зрелости государств «GovTech Maturity Index 2022» (GTMI), а также анализ 198 стран по показателям цифровой трансформации в государственном секторе. Согласно данному отчету Узбекистан отнесен к отдельной категории стран с хорошей практикой реализации цифровой трансформации правительства и включен в группу «А» стран-лидеров в этой области (ранее в 2021 году Узбекистан числился в группе «В»). В отчете отмечено, что ответственным органом в области ИТ-политики, стратегии, реализации проектов электронного правительства и цифровых навыков является Министерство цифровых технологий. Отдельно упомянуто принятие в 2019 году Закона о защите персональных данных, который регулирует выполнение и соблюдение норм по защите данных и конфиденциальности. Успешным многоканальным механизмом, функционирующим для населения и бизнеса, обозначен Единый портал интерактивных государственных услуг my.gov.uz, а также портал электронных налоговых услуг, посредством которого население и предприятия могут регистрироваться, подавать и производить платежи, включая электронное выставление счетов-фактур. Видение GovTech Группы Всемирного банка отражает комплексный подход к цифровому правительству и охватывает четыре основные области, которые реализуются посредством проектов, оценок и политического диалога. Оценка GTMI производится на основе индикаторов, разделенных по таким данным как, Индекс основных государственных систем (Core Government Systems Index - CGSI), Индекс предоставления государственных услуг (Public Service Delivery Index PSDI), Индекс цифровой вовлеченности граждан (Digital Citizen Engagement Index CEI), Индекс политико-технических деятелей (GovTech Enablers Index GTEI). В представленной диаграмме Всемирного банка по всем вышеуказанным показателям Узбекистан по баллам превышает среднемировые показатели, в частности большие улучшения относительно среднемировых показателей можно увидеть по Индексу предоставления государственных услуг где Узбекистан набрал 0,951 балла, когда в среднем по миру данный показатель имеет 0,649 балла. Также, по Индексу политико-технических деятелей 0,965 и 0,536 балла соответственно.