Yaponiyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi bilan uchrashuv
2019-yilning 27-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Vazir Sh. Sodiqovning Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi etib tayinlangan Yoshinori Fujiyamani bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida Vazir Elchini Oʻzbekistonga Favqulodda va muxtor elchisi etib tayinlangani munosabati bilan tabrikladi hamda yuksak va masʼuliyatli ishida muvaffaqiyat tiladi.
Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fujiyamani O‘zbekistonda axborot texnologiyalari sohasi rivojiga qaratilayotgan katta e’tibor va intilishni alohida ta’kidladi. Shuningdek, u ikki mamlakatni birlashtirib turuvchi omillarni sanarkan, O‘zbekiston bozoriga qiziqish tobora ortib borayotganini qayd etdi.
Uchrashuv chogʻida axborot texnologiyalari, texnoparklar va innovatsiya markazlarini rivojlantirish hamda boshqarish, IT-taʼlim va teletibbiyotning eng yangi texnologiyalarini joriy etish masalalarining joriy holati va kelgusidagi hamkorlikni rivojlantirishning harakatlar rejasi boʻyicha fikr almashildi.
Tomonlar axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Узбекистане
27 сентября в Министерстве информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча министра Ш. Садикова с недавно назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии господином  Йошинори Фудзияма.
В ходе встречи министр поздравил посла с назначением Чрезвычайным и Полномочным Послом в Узбекистане и пожелал ему успехов в его высокой и ответственной работе.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии Йошинори Фудзияма подчеркнул большое внимание и приверженность развитию информационных технологий в Узбекистане. Он также отметил растущий интерес к узбекскому рынку, сославшись на объединяющие факторы двух стран.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о текущем состоянии развития и управления информационными технологиями, технопарками и инновационными центрами, внедрением новейших технологий в области ИТ-образования и телемедицины и планами действий по дальнейшему сотрудничеству.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Японией в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления, представляющие взаимный интерес, в том числе обмен опытом в области ИКТ, расширение сотрудничества и другие важные вопросы.