«Hansa Telecom» delegatsiyasi bilan uchrashuv
20 iyun kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida «Hansa Telecom» (Latviya) delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini rivojlantirish istiqbollari to‘g‘risida fikr almashildi. Hususan, «Hansa Telecom» kompaniyasi istiqbolli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida O‘zbekiston mobil aloqa abonentlari raqamlarini operatorlararo ko‘chirish xizmatini (MNP – mobile number portability) yo‘lga qo‘yish bo‘yicha loyihani amalga oshirishni taklif qildi.
Mehmonlarning fikricha, ushbu loyiha mobil aloqa operatorlari o‘rtasida raqobatni kuchaytirib, abonentlarga o‘zlarining raqamlarini saqlab qolgan holda boshqa operator xizmatlariga o‘tish imkonini yaratadi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni davom ettirishga xayrixohlik bildirib, ushbu loyihani har tomonlama ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

Встреча с делегацией компании «Hansa Telecom»
20 июня в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с делегацией компании «Hansa Telecom» (Латвия) в лице управляющего директора П.Ерчак и директора по развитию Е.Бондарева.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о дальнейших перспективах развития сферы информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане. В частности, компания «Hansa Telecom» в качестве перспективного направления сотрудничества предложила начать партнерские отношения с проекта по внедрению в стране услуги переносимости мобильных номеров (MNP – mobile number portability).
По мнению компании «Hansa Telecom», внедрение данной услуги позволит повысить конкуренцию между операторами мобильной связи и предоставит возможность абонентам целиком сохранить свой номер, включая префикс при смене оператора мобильной связи.
Сторонами выражена заинтересованность продолжить совместную работу по дальнейшему рассмотрению возможностей взаимовыгодного сотрудничества.