Koreya Respublikasi inson resurslarini rivojlantirish Milliy instituti (NHI) tinglovchilari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
5 sentabr kuni Toshkentda AKT vazirligi vakillari hamda Koreya Respublikasi inson resurslarini rivojlantirish Milliy instituti (NHI) tinglovchilari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
NHI delegatsiyasining Oʻzbekistonga tashrifidan maqsad, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi va boshqa davlat organlari faoliyati bilan tanishishdan, shuningdek, davlat xizmatchilarini tayyorlash sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qilishdan iborat edi.
Uchrashuv chogʻida Oʻzbekiston tomoni mehmonlarni kelajakda AKTni rivojlantirish yoʻnalishlari va istiqbollari, “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlarni tayyorlash boʻyicha, xususan, Muhammad al-Xorazmiy Toshkent axborot texnologiyalari universiteti faoliyati va boshqalar bilan tanishtirdi.
Koreya delegatsiyasi aʼzolari axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish boʻyicha Oʻzbekistonda olib borilayotgan ishlar boʻyicha Oʻzbekiston AT-mutaxassislari tomonidan oʻzlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob oldilar.
NHI 1949 yilda tashkil etilgan va Koreyada davlat xizmatchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi (DBA) analogi) boʻyicha asosiy oʻquv-taʼlim muassasasi hisoblanadi.
2018 yilning 24-26 iyun kunlari NHI prezidenti O Dong Xo tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi (DBA) hamda Koreya Respublikasi inson resurslarini rivojlantirish Milliy instituti (NHI) oʻrtasida oʻzaro anglashuv va hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum imzolangan edi.

Встреча с представителями делегации Национального института развития человеческих ресурсов Республики Корея (NHI)
5 сентября в Ташкенте состоялась встреча представителей Мининфокома с делегацией слушателей Национального института развития человеческих ресурсов Республики Корея (NHI).
Целью пребывания делегации NHI в Узбекистан является ознакомление с деятельностью Академии государственного управления и других государственных учреждений Узбекистана, а также обсуждение вопросов дальнейшего расширения сотрудничества в сфере подготовки государственных служащих.
В ходе встречи узбекская сторона ознакомила гостей с основными направлениями развития сферы ИКТ и перспективами на будущее, проводимыми работами по развитию системы «Электронное правительство», подготовкой кадров в сфере ИКТ, в частности, с деятельностью Ташкентского университета информационных технологий им. Мухаммада ал-Хоразмий.
Члены корейской делегации получили ответы на все их интересующие вопросы от узбекских IT-специалистов о проводимых работах в Узбекистане по развитию информационно-коммуникационных технологий.
NHI основан 1949 году и является главным учебно-образовательным учреждением Кореи по подготовке и переподготовке государственных служащих в стране (Аналог АГУ при Президенте Республики Узбекистан). В рамках визита президента NHI О Донг Хо в Узбекистан 24-26 июня 2018 года был подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между АГУ при Президенте Республики Узбекистан и NHI.