Farg‘ona vodiysi radiohavaskorlari bilan uchrashuv
2022-yil 24-fevral kuni mudofaaga ko‘maklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti Namangan hududiy bo‘linmasida radiohavaskorlar ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Namangan viloyatining shahar va tumanlaridan, shuningdek qo‘shni Andijon va Farg‘ona viloyatlaridan jami 30 nafar radiohavaskorlar ishtirok etdilar. Yig‘ilish avvalida, viloyatning barcha radiohavaskorlariga Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2021-yil 3-martdagi 638-sonli “O‘zbekiston Respublikasi hududida radiohavaskorlik radiostansiyalaridan foydalanishning texnik shartlari haqida”gi qarori o‘qib eshittirildi.
Yig‘ilish davomida radiohavaskorlarning 2021-yil mobaynidagi faoliyatlari atroflicha o‘rganib chiqildi va tahlil etildi.
Bundan tashqari, hozirda radiohavaskorlar tomonidan ma’nan eskirgan radiostansiyalar o‘rniga, xorijiy yangi zamonaviy radiostansiyalarni olib kirish hollari tez-tez uchrab turganligi sababli, ularga radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududiga chetdan olib kirish, sotish va ulardan foydalanish qoidalari va tartiblari to‘g‘risida tushunchalar berildi.
Qisqa va ultra qisqa to‘lqin diapazonlarida radioaloqa o‘rnatish bo‘yicha Respublika va viloyat miqyosida o‘tkazilgan musobaqalarda faol ishtirok etgan radiohavaskorlar faoliyatiga alohida to‘xtalib o‘tildi va musobaqalarda egallagan o‘rinlari bo‘yicha tegishli darajadagi diplom va qimmatbaho mukofotlar bilan taqdirlandilar.
Yig‘ilishda radiohavaskorlar faoliyatini yanada rivojlantirish zarurligi hamda qisqa va ultra qisqa diapazonlarda viloyat birinchiligi musobaqasini tashkil etish zarurligi muhokamaga qo‘yildi. Radiohavaskorlarning o‘zaro tajriba almashib borishlarini yo‘lga qo‘yish maqsadida har oyda bir marotaba hududiy bo‘linmaning jamoa radiostansiyasi xonasida muntazam uchrashuvlar o‘tkazib borish taklifi kiritildi. Ushbu taklif radiohavaskorlar tomonidan qo‘llab quvvatlandi.
Ushbu radiohavaskorlik sport turiga yoshlarni qiziqtirish, maktablarda ko‘rgazmali qurollar burchagini tashkil etib o‘quvchilarni jalb etish masalalari muhokama etildi.
Mudofaaga ko‘maklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti Namangan hududiy bo‘linmasi va Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati bilan olib borayotgan hamkorlikdagi chora-tadbirlar natijasida o‘rta va qisqa to‘lqin diapazonlarida radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanishlar soni keskin kamayganini alohida ta’kidlash joiz.
Uchrashuv so‘ngida radiohavaskorlarga havaskorlik radiostansiyalaridan foydalanish uchun rasmiylashtirilgan ruxsatnomalar taqdim etildi.

Встреча с радиолюбителями Ферганской долины
24 февраля 2022 года в Наманганской областной организации содействия обороне Узбекистана «Ватанпарвар» состоялось собрание с участием радиолюбителей. Всего во встрече приняли участие 30 радиолюбителей из городов и районов Наманганской области, а также соседних Андижанской и Ферганской областей. В начале собрания всем радиолюбителям было зачитано Решение Республиканского совета по радиочастотам №638 от 3 марта 2021 года «О технических условиях использования радиолюбительских станций на территории Республики Узбекистан».
В ходе встречи была подробно изучена и обсуждена деятельность радиолюбителей в 2021 году.
В последнее время радиолюбители заменяют свои морально устаревшие радиостанции на новые современные радиостанции. В связи с этим, они были ознакомлены с правилами и порядком ввоза, реализации и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан.
Особое внимание было уделено деятельности радиолюбителей, которые активно участвовали в Республиканских и областных соревнованиях КВ и УКВ диапазона, они были награждены дипломами и ценными подарками за участие в соревнованиях.
На собрании обсуждалась необходимость дальнейшего развития деятельности радиолюбителей и организации региональных чемпионатов на КВ и УКВ диапазонах. В целях содействия обмену опытом между радиолюбителями было предложено проводить регулярные встречи один раз в месяц в областном отделении «Ватанпарвар». Это предложение было поддержано всеми радиолюбителями.
На встрече так же обсуждались вопросы привлечения молодежи к занятиям радиолюбительского спорта, вовлечения учащихся школ путем организации демонстрационных стендов.
Следует отметить, что в результате совместных мероприятий Наманганской областной организации содействия обороне Узбекистана «Ватанпарвар» и Службы электромагнитной совместимости Наманганской области резко сократилось количество случаев незаконного использования радиоэлектронных средств в КВ и УКВ диапазоне.
По итогам собрания радиолюбителям были выданы разрешения на использование радиолюбительских станций на новый 2022 год.