Test imtihonlari jarayoni barchaning nazoratida bo'ladi
O'zbekistonda 1 avgustda start oladigan oliy ta'lim muassasalariga kirish uchun qabul imtihonlari jarayonida axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalangan holda, imtihonlarning ochiq va oshkora o'tkazilishida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi texnik hamkorlik qilmoqda.
"Xavfsiz shahar" loyihasi doirasida "O'zbektelekom" AK tomonidan test imtihonlari o'tkaziladigan barcha obyektlarga optik tolali aloqa tarmoqlari tortilib, barcha tegishli binolar yuqori tezlikdagi ma'lumotlar uzatish tizimlariga ulandi.
Imtihonlar bo'lib o'tadigan bino va obyektlarni to'liq qamrab olish maqsadida, 1400 dona videokuzatuv kameralari o'rnatildi. Kameralarning aylanma harakatini ta'minlash uchun 29 ta maxsus pult boshqaruvi joriy qilindi. Shuningdek, ma'lumotlarni saqlash uchun 1800 terrabayt hajmdagi maxsus server ishga tushirildi.
Imtihonga kirish jarayonida har bir abiturient shaxsi ma'lumotlar bazasining markaziy serveriga ulangan, qiyofani aniqlaydigan maxsus kamera orqali tekshiruvdan o'tkaziladi. Imtihonlar o'tkazilayotgan obyektlar yaqinidagi maxsus kutish hududlarida ota-onalar, abiturientlarning yaqinlari uchun yirik ekranlar o'rnatiladi. Ularda imtihon jarayonlarini to'g'ridan-to'g'ri kuzatish mumkin bo'ladi.
Shu bilan birga, Internet tarmog'ining www.test2018.uz manzilida tashkil qilingan maxsus resurs orqali yurtdoshlarimiz barcha obyektlardagi imtihon jarayonlarini onlayn kuzatish imkoniga ega bo'ladilar.
Qabul imtihonlari jarayonida yanada ochiq-oshkoralikni ta'minlash maqsadida, UZDIGITAL TV telekanallar tarmog'i orqali imtihonlarni jonli efirda ko'rish uchun texnik imkoniyat ham yaratib beriladi.
Yuqorida qayd etilgan barcha texnik vositalar mamlakatimiz miqyosida tashkil etilayotgan test imtihonlarini xolis, ochiq hamda adolatli o'tkazilishiga xizmat qiladi.

Вступительные экзамены в вузы пройдут под общественным контролем
С 1 августа в Узбекистане начинаются вступительные экзамены абитуриентов в вузы. Мининфоком осуществляет техническое сопровождение для обеспечения прозрачности и открытости проведения тестовых испытаний с широким применением ИКТ.
В рамках проекта «Безопасный город» АК «Узбектелеком» провела на всех объектах, где пройдут тесты, волоконно-оптические линии связи и подключила их к высокоскоростным сетям передачи данных.
В вузах и местах проведения вступительных экзаменов установлено свыше 1400 камер видеонаблюдения, серверы для хранения данных объемом более 1800 ТБ. Управляются камеры 29 специальными пультами.
При входе на тесты каждый абитуриент должен будет пройти идентификацию посредством специальных камер и системы распознавания лиц.
Родители, родные и близкие поступающих смогут следить за ходом тестирования в режиме реального времени в специальных зонах на местах на больших экранах.
Кроме того, все желающие получат возможность наблюдать за вступительными экзаменами на веб-ресурсе www.test2018.uz.
Для еще большей открытости, предоставлена техническая возможность подключения камер наблюдения к прямому эфиру через сеть UZDIGITAL TV.
Проведенная работа призвана улучшить прозрачность, объективность и честность проведения тестовых испытаний среди абитуриентов нашей республики.