O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining, O‘zbekistonda doimiy yashovchi chet davlat fuqarosi va fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning identifikatsiya ID-kartasini rasmiylashtirish sxemalarining yangi tahriri tasdiqlandi.
Unga ko‘ra:
- 55 yoshga to‘lgan va turizm maqsadida 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatga O‘zbekistonga keluvchi XXR (turistlar guruhlari tarkibida), AQSh va Vetnamning fuqarolari uchun 50 dollar miqdorida yig‘im bekor qilindi;
- 16 yoshga to‘lgan fuqarolarga identifikatsiya ID-kartalari berilganda ular bir vaqtning o‘zida soliq xizmati organlarida soliq to‘lovchi sifatida hamda jamg‘arib boriladigan pensiya tizimida hisobga qo‘yiladi. Fuqaroning biografik ma’lumotlari o‘zgarishi munosabati bilan ID-karta almashtirilganda bu haqidagi ma’lumotlar real vaqt rejimida DSQ va AT «Xalq banki»ga taqdim etib boriladi;
- O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan chet davlat fuqarosi va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga 1 yil muddatgacha ko‘p martalaik vizani rasimylashtirish uchun konsullik yig‘imi $175 miqdorida undiriladi, basharti O‘zbekistonning xalqaro shartnomalarida o‘zgacha tartib nazarda tutilmagan bo‘lsa, shu jumladan paritet prinsipi qo‘llanilgan holda;
- «Maxsus ro‘yxatdan o‘tkazilishi lozim bo‘lgan mol-mulkni boshqa shaxsga o‘tkazish bilan transport vositalarini boshqarish huquqi uchun ishonchnomani tasdiqlash uchun» erga (xotinga), ota-onaga, bolalarga va nabiralarga belgilangan stavkaning 5 foizi, aka-ukalar hamda opa-singillarga belgilangan stavkaning 15 foizi ustunida yig‘im miqdori belgilangan;

Введен новый порядок оформления ID-карт
Утвержден новый порядок оформления идентификационных карт (ID-карт) для граждан Республики Узбекистан, постоянно проживающих в республике иностранных граждан, а также для лиц без гражданства.
В соответствии с ним, граждане КНР (в группе туристов), США и Вьетнама, достигшие возраста 55 лет и приехавшие в Узбекистан в туристических целях сроком не более 30 дней, освобождаются от сбора в размере 50 долларов США.
Граждане, достигшие возраста 16 лет при получении ID-карт также берутся на учет в органы налоговой службы в качестве налогоплательщиков, а также в системе по пенсионному начислению. В связи с изменениями граждан в биографии при замене ID-карты эти данные предоставляются в Государственный налоговый комитет и АК «Xalq banki».
С иностранных граждан, а также лиц без гражданства, обучающихся в отечественных вузах, взимается консульский сбор для оформления многократной визы сроком на один год в размере 175 долларов США. Если порядок, введенный в Узбекистане, не действует в международных договорах, в этом случае действует принцип паритета.
Определен размер сбора за подтверждение доверенности для управления транспортными средствами при передаче собственности, подлежащей специальной регистрации. Для мужа (жены), отца и матери, детей и внуков он установлен в размере 5 процентов от установленной ставки, для братьев и сестер — в размере 15 процентов.
Граждане могут подать заявку-анкету через ЕПИГУ в электронном виде для получения биометрического паспорта для выезда заграницу. В этом случае не требуется ЭЦП или другие идентифицирующие документы.