Жорий йилнинг 25 июль куни Наманган вилоятида “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” доирасида Республикамиз миқёсида сайёр қабуллар корхонамиз раҳбаряти томонидан доимий равишда ўтказилиб келинмоқда. Бу сафарги сайёр қабул Наманган вилоятида бўлиб ўтди.
Сайёр қабулни ЭМММ ДУК раҳбари ўринбосари Аваз Хашимходжаев олиб борди.
Соха фаолиятини тартибга солиш ва ривожлантиришга оид кўплаб қонун ҳамда қонуности ҳужжатлари мавжудлиги бўла туриб, уларнинг мазмун мохиятини ахоли ва тадбиркорларга етказишда камчиликларга йўл қўйилаётганлигини ва мурожатларнинг асосий қисми ҳуқуқий-меъёрий қоидалар билан ўз вақтида хабардор қилинмаганлиги оқибатидалигини таъкидлади.
Шу аснода сохага таалуқли қонунлар ва қонуности нормалари яна бир бора эслатилиб, йиғилганлар эътиборига меъёрий хужжатлар диаграммаси хавола этилди.
Шунингдек кун тартибидаги яна бир масала Ўзбекистоан Республикасининг “Жисмоний ва юридик шахслар мурожатлари тўғрисида”ги қонуни, ундаги мурожаатлар билан ишлаш ҳамда кўрсатилаётган алоқа хизматлари сифатини ошириш ва мавжуд камчиликларни бартараф этиш хусусида тўхталиб, бу борада қилиниши зарур бўлган ишлар бўйича маслахатлар берди.
Қабул давомида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Наманган вилояти худудий бошқармаси бошлиғи Ю.Ишанов, “Ўзалоқаназорат” Наманган вилояти худудий инспекцияси бошлиғи А.Хасанов, Андижон РТУМ Наманган участкаси бошлиғи С.Юсупов, Наманган вилояти ЭММХ бошлиғи Д.Ташпулатов ва бошқалар сўзга чиқиб, мухокамадаги масалалар хусусида мулоҳазалар билдиришди. Тадбирда худуддаги йигирмадан зиёд алоқа корхоналаридан вакиллар қатнашди.

Комплекс мер, проводимый в рамках «Год активных инвестиций и социального развития», способствуя налаживанию процесса развития общества в целом, в тоже время выявляет серьёзные недостатки в различных сферах жизни. Тому примером послужил выездной приём в офисе СЭМС Наманганской области, который был организован по инициативе ГУП ЦЭМС.
На приёме заместитель начальника ГУП ЦЭМС Аваз Хашимходжаев частности, отметил, что: - существует множество законодательных документов и комментариев к ним. Однако до сих пор на должном уровне не налажена работа по их пропаганде среди населения, в первую очередь среди предпринимателей. И результатом является то, что подавляющее большинство обращений от населения связано с незнанием соответствующих юридических нормативов.
Далее заместитель начальника ГУП ЦЭМС по второму вопросу повестки дня обстоятельно рассказал участникам о сути закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» и об организации работ по устранению недостатков обслуживания населения в сфере связи. Дал ряд ценных рекомендаций.
На приёме принимали участие и выступали: начальник Наманганского регионального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ю. Ишанов, начальник территорриального инспекции Наманганской области «Узалоканазорат» А.Хасанов, начальник Наманганского участка Андижанского РТПЦ С.Юсупов, начальник СЭМС Наманганской области Д. Ташпулатов и другие.