Mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi murosasiz kurashishning ilg‘or xalqaro standartlariga asoslangan tizimini joriy etish bo‘yicha izchil choralar ko‘rilmoqda. Jumladan, davlat organlari va tashkilotlarining faoliyatida ochiqlik, oshkoralik va shaffoflikni ta’minlash hamda mansabdor shaxslarning aholi oldidagi hisobdorligini yo‘lga qo‘yish orqali davlat boshqaruvida samarali va ta’sirchan jamoatchilik nazoratini amalga oshirish uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda.
“Elektromagnit moslashuv markazi” DUKning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ishlarning samaradorligi reytingini yuqori darajaga ko‘tarish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasiga muvofiq, joriy yilning 26-sentyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari o‘rtasida “Korrupsion xavf-xatarlarni aniqlash, baholash va ularni minimallashtirish” mavzusida o‘quv-seminar o‘tkazildi.
O‘quv-seminarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Huquqbuzarliklar profilaktikasi boshqarmasi profilaktika inspektori, kapitan A.A.Duysenbayev ma’ruza qildi. Seminarda xodimlarga korrupsiyaning asl mohiyati va uning illatlari haqida asosiy tushunchalar berildi. Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish choralarining amalga oshirish shakllari, baholash darajalari to‘g‘risida aytib o‘tdi. Korrupsiyaga qarshi kurashish va korrupsiyaviy holatlarning oldini olish, ushbu jarayonga jamoatchilikni keng jalb etish va korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini shakllantirish lozimligi tushintirildi.
Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash – davlat boshqaruv organlari, tashkilot va muassasalar hamda xo‘jalik boshqaruv organlarning funksiya va vakolatlarini tahlil qilish, ularga xos korrupsiyaviy xavf-xatarlar darajasini aniqlash, shuningdek, xodimlar zimmasiga yuklangan vazifalarni amalga oshirishga daxl etuvchi subyektiv talablar va cheklovlar hamda manfaatlar to‘qnashuvi ta’sirini uslubiyot asosida baholashdir.
O‘quv-seminarda Aziz Allayarovich o‘z xizmat faoliyati davomida guvohi bo‘lgan korrupsiyaviy holatlar, uning ayanchli yakunlari to‘g‘risida aytib o‘tdi. Xizmat xodimlari seminar davomida qiziqtirgan savollariga batafsil ma’lumotlar oldi.

В нашей стране принимаются последовательные меры по внедрению прогрессивной, основанной на международных стандартах системы предупреждения коррупции и бескомпромиссной борьбы с ней. В частности, создаются необходимые условия для осуществления эффективного и действенного общественного контроля в государственном управлении путем обеспечения открытости и прозрачности деятельности государственных органов и организаций, а также подотчетности должностных лиц перед населением.
В соответствии с планом мероприятий ГУП «Центр Электромагнитной совместимости» по повышению рейтинга эффективности работы по противодействию коррупции 26 сентября текущего года среди сотрудников службы Электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан был проведен обучающий семинар на тему «Выявление, оценка и минимизация коррупционных рисков». На учебном семинаре принял участие и выступил с докладом инспектор по профилактике правонарушений управления профилактики правонарушений Министерства внутренних дел Республики Каракалпакстан, капитан А.A.Дуйсенбаев.
На семинаре сотрудникам было дано базовое представление об истинной природе коррупции и ее последствиях. Он рассказал о формах реализации мер по ликвидации коррупционных рисков и уровнях их оценки. Была разъяснена необходимость борьбы с коррупцией и предотвращения коррупционных ситуаций, широкого вовлечения общественности в этот процесс и формирования атмосферы нетерпимого отношения к коррупции. Оценка коррупционных рисков – это анализ функций и компетенций органов государственного управления, организаций и учреждений и органов хозяйственного управления, определение степени присущих им коррупционных рисков, а также оценка на основе методологии воздействия на работников субъективных требований и ограничений, затрагивающих реализацию возложенных на них задач, и конфликта интересов.
На учебном семинаре Азиз Аллаярович рассказал о коррупционных ситуациях, свидетелями которых он стал за время своей служебной деятельности, и о их печальных последствиях. В ходе семинара сотрудники службы получили подробную информацию по интересующим вопросам.