Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Davlat Bojxona Qo‘mitasining Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi bilan hamkorlikda tadbirlar muntazam ravishda olib borilmoqda. Joriy yilning 21-yanvar kuni “Buxoro aeroporti” chegara bojxona posti orqali O‘zbekiston Respublikasi hududiga ruxsatnomalarsiz olib kirilayotgan radioelektron vositalar bojxona xizmati inspektorlari tomonidan aniqlangan. Ushbu aniqlangan radioelektron vositalarga texnik ekspertiza xulosasini olish maqsadida radioelektron vositalar Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga olib kelindi. Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati mutaxassislari tomonidan “BAOFENG” rusumli 1(bir) dona radiostansiya texnik ekspertizadan o‘tkazildi va texnik ekspertiza xulosasi Buxoro viloyati bojxona boshqarmasiga taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirilayotgan ayrim turdagi radioelektron vositalar uchun “Elektromagnit moslashuv markazi” Davlat unitar korxonasining tegishli ruxsatnomalarini rasmiylashtirish talab etiladi. Aks holda O‘zbekiston Respublikasi Davlat Bojxona Qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududiga radioelektron vositalarni tegishli ruxsatnomalarisiz olib kirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

В целях обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 совместно с управлением Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Бухарской области регулярно проводятся совместные мероприятия. 21 января текущего года инспекторами таможенной службы было выявлено радиоэлектронное средство, ввезённое без соответствующего разрешения на территорию Республики Узбекистан через пограничный таможенный пост “Аэропорт Бухара”. В целях получения заключения технической экспертизы радиоэлектронное средство было предоставлено в Службу электромагнитной совместимости Бухарской области. Специалистами службы электромагнитной совместимости Бухарской области проведена техническая экспертиза радиостанции типа “BAOFENG” в количестве 1(одной) штуки, а заключение технической экспертизы представлено в таможенное управление Бухарской области.
Для некоторых видов радиоэлектронных средств, ввозимых на территорию Республики Узбекистан, необходимо получить соответствующее разрешение Государственного унитарного предприятия “Центр электромагнитной совместимости”. В противном случае ввоз радиоэлектронных средств на территорию Республики Узбекистан Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан без соответствующего разрешения не допускается.