Xalqaro Elektraloqa Ittifoqi Radioaloqa byurosi ekspertlari tomonidan Toshkent shahrida trening kurslar oʻtkazildi
Xalqaro Elektraloqa Ittifoqi Radioaloqa byurosi ekspertlari tomonidan 2025-yil 17-19-dekabr kunlari trening oʻquv kurslari “EMMM” DUK binosida oʻtkazildi. Mazkur tadbirda Vazirlikning radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish boʻlimi, “EMMM” DUK va “UNICON.UZ”MChJ mutaxassislari ishtirok etishdi.
photo2025-12-2316-13-34.jpg
Trening mashg‘ulotlaridan ko‘zlangan asosiy maqsad — yo‘ldoshli radioaloqa tizimlarining jadal rivojlanishi hamda mobil aloqa tarmoqlarining kengayib borishi natijasida radioelektron vositalar o‘rtasida elektromagnit moslashuvni ta’minlashga bo‘lgan talablarning ortib borayotgani, shuningdek:
• radioelektron vositalar uchun radiochastota spektrini ajratishda chegaradosh davlatlar bilan muvofiqlashtirish tadbirlarini amalga oshirish,
• yer usti va yo‘ldoshli radioxizmatlar uchun radiochastota biriktirishlarini xalqaro darajada himoya qilish masalalarining muhim ahamiyatga ega ekanini mutaxassislarga chuqur tushuntirishdan iborat bo‘ldi.
Mazkur oʻquv kurslari Elektraloqa Ittifoqi Radioaloqa byurosining Yer usti va yoʻldoshli aloqasi radioxizmatlari boʻyicha 4 nafar ekspertlari (Ilxam Gxazi, Anna Skokova, Aleksandr Klyucharev, Temur Kadirov) tashrif buyurib, quyidagi mavzularda oʻquv treningni oʻtkazishdi:
photo2025-12-2316-13-40.jpg
Yer usti xizmatlari sharhi , Radioaloqa reglamenti: qo‘llaniladigan moddalar/Chastotalarni taqsimlash jadvali/5-moddaning izohlari, BRIFIC (yer usti xizmatlari), GE84 va GE06 rejalarini o‘zgartirish tartib-qoidalarini ko‘rib chiqish, Efir xizmatlarining arizasi, GE06 da’vosining alohida holatlari, GE06 muvofiqlashtirish shartlarining bajarilishini tekshirish, GE06 muvofiqlik shartlarining bajarilishini tekshirish, GE06 muvofiqlik tahlili, GE84 muvofiqlik tahlili, GE84 optimizatsiyasi;
Yer usti xizmatlarining (radiouzatishdan tashqari) chastota biriktirishlari to‘g‘risidagi arizani ko‘rib chiqish, Qat’iy belgilangan va yer usti xizmatlari (FXM) arizasining alohida holatlari, Chastotali rejalar va muvofiqlashtirish tartiblari,  FXM rejalari, Sun’iy yo‘ldosh xizmatlari bilan birgalikda foydalaniladigan chastotalar diapazonlarida muvofiqlashtirish, 9.21-band bo‘yicha rozilik olish tartibi, Quyidagilarga nisbatan alohida holatlar, RVdan tashqari yer usti xizmatlari uchun GE06 rejasi, RRning 9.21-bandi bo‘yicha rozilik olish, Savol-javoblar sessiyasi, O‘zbekiston ma’muriyatining chastota biriktirishlarini aniq holatlarini muhokama qilish;
Bayonotning amaliy jihatlari, BR veb-sayti, BR dasturiy ta’minoti (TerRaNotices; eValidation; WISFAT), E-Terrestrial onlayn platformasi, eBroadcasting va uning vositalari, eFXM, Ko‘rib chiqish bosqichida bo‘lgan arizalardan foydalangan holda amaliy mashg‘ulotlar, GE06L maxsus bo‘limlari, RR.9.21 Maxsus bo‘limlari, Seminar yakunlari bo‘yicha savol-javob
a. Transchegaraviy muvofiqlashtirish masalasi (RRLning boshqa davlat hududi orqali o‘tishi,
b. 3600-4000 MGs va MPP bo‘yicha cheklovlar mavjud bo‘lgan boshqa polosalarda BRIFIKda muvofiqlashtirish va ro‘yxatdan o‘tkazish zarurligini aniqlash uchun MPPni hisoblash uchun dasturiy ta’minot

Экспертами Бюро радиосвязи Международного союза электросвязи в Ташкенте прошли тренинговые курсы
Эксперты Бюро радиосвязи Международного союза электросвязи провели учебные тренинги 17-19 декабря 2025 года в здании ГУП «ЦЭМС». В мероприятии приняли участие специалисты отдела регулирования использования радиочастотного спектра Министерства, ГУП «ЦЭМС» и ООО «UNICON.UZ».
photo2025-12-2316-13-34.jpg
Интенсивное развитие систем спутниковой радиосвязи, а также растущие требования к электромагнитной совместимости между радиоэлектронными средствами в связи с расширением сетей мобильной связи; осуществление мероприятий по координации с сопредельными государствами при выделении радиочастотного спектра для радиоэлектронных средств, международная защита радиочастотных присвоений наземным и спутниковым радиослужбам;
photo2025-12-2316-13-40.jpg
Эти учебные курсы посетили 4 эксперта (Ильхам Гхази, Анна Скокова, Александр Ключарев, Темур Кадыров) Бюро радиосвязи Союза электросвязи по наземным и спутниковым радиослужбам, которые провели обучающие тренинги по следующим темам:
Обзор наземных служб, Регламент радиосвязи: применяемые статьи/Таблица распределения частот (примечания к статье 5), BRIFIC (наземные службы), рассмотрение процедур изменения планов GE84 и GE06, Заявление Эфирных служб, отдельные случаи иска GE06, проверка выполнения условий согласования GE06, проверка выполнения условий соответствия GE06, анализ соответствия GE06, анализ соответствия GE84, оптимизация GE84;
Рассмотрение заявки на частотные привязки наземных служб (кроме радиопередачи), Особые случаи заявки на строго определенные и наземные службы (НС), Частотные планы и процедуры координации, Планы НС, Координация в диапазонах частот, используемых совместно со спутниковыми службами, Порядок получения согласия по пункту 9.21, Особые случаи, получение согласия по пункту 9.21 Плана GE06 для наземных служб, кроме ПР, Сессия вопросов и ответов, Обсуждение конкретных случаев частотных привязок Администрации Узбекистана;
Практические аспекты заявления, веб-сайт BR, программное обеспечение BR (TerRaNotices; eValidation; WISFAT), онлайн-платформа E-Terrestrial, электронное вещание и его инструменты, eFXM, практические занятия с использованием заявок, находящихся на стадии рассмотрения, специальные разделы GE06L, специальные разделы RR.9.21, Вопросы и ответы по итогам семинара
а. Вопрос трансграничной координации (прохождение РРЛ через территорию другого государства,
б. Программное обеспечение для расчета МРП для определения необходимости согласования и регистрации в БРИФИК в 3600-4000 МГц и других полосах с ограничениями по МРП