Joriy yilning 23-aprel kuni Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi
801-son qarorining 3-ilovasi Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risidagi nizomga hamda hamkorlikda ishlash uchun tasdiqlangan yillik ish rejaga asosan Xorazm viloyati “Cholish-Amudaryo” YPX maskanida radiomonitoring tadbirlari o‘tkazildi.
Tadbirda ichki yonuv dvigatellari qurilmalaridan yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan industrial radioxalaqit manbalarini o‘lchash hamda avtotransport vositalariga noqonuniy o‘rnatilgan va foydalanilayotgan radioelektron vositalarni aniqlash bo‘yicha ishlari amalga oshirildi.

В пункте ДПС “Чолиш-Амударё” Хорезмской области проведены очередные мероприятия по радиомониторингу
23 апреля текущего года Службой электромагнитной совместимости Хорезмской области в соответствии с Положением “О взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза, использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также при устранении радиопомех”, утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22.12.2020 года, а также на основании утверждённого совместного Плана работ были проведены мероприятия по радиомониторингу в пункте ДПС “Чолиш-Амударья” Хорезмской области.
На мероприятии были проведены работы по измерению индустриальных радиопомех, которые могут возникать от установок двигателей внутреннего сгорания, а также по выявлению радиоэлектронных средств, незаконно установленных и используемых в автотранспортных средствах.