“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot” yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risidagi Prezident Farmoni qabul qilingan. Unga ko‘ra, 2025-yilda mahallalarning ekologik qiyofasini yaxshilash, ko‘chalarda yashillik darajasini oshirish, ekologik jihatdan qulay va farovon yashash muhitini shakllantirish borasida rejalar belgilandi.
Ushbu rejalarning ijrosini ta’minlash maqsadida, 2025-yil 28-fevral hamda 1-mart kunlari Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari ishtirokida Farg‘ona viloyati Farg‘ona shahar O‘zbekiston ko‘chasi hamda Qo‘shtepa tumani fermer xo‘jaligi hududlarida mevali va manzarali daraxt ekish ishlari tashkil etildi.
Loyihadan ko‘zlangan asosiy maqsad - “Yashil makon” tashabbusi barqarorligi va iqlimga chidamliligini ta’minlashda ko‘chalarimizga bir tupdan mevali va manzarali daraxt ko‘chatlarini ekib, butun mamlakatimiz bog‘u-bo‘stonga aylanishida o‘z hissamizni qo‘shishdir.

Принят Указ Президента о государственной программе реализации стратегии “Узбекистан – 2030” в год “Охрана окружающей среды и зеленая экономика”. Согласно стратегии, в 2025 году намечено улучшить экологический имидж кварталов, повысить уровень озеленения улиц, создать экологически чистую и комфортную среду обитания.
В целях обеспечения реализации этих планов 28 февраля и 1 марта 2025 года при участии сотрудников Службы электромагнитной совместимости Ферганской области была организована посадка плодовых и декоративных деревьев на территории улицы Узбекистан, города Ферганы и фермерских хозяйств Куштепинского района Ферганской области.
fghfghert34.jpg
Основная цель проекта – обеспечить стабильность и климатическую устойчивость инициативы «Зеленая зона», высадив на наших улицах саженцы фруктовых и декоративных деревьев и превратив нашу страну в сад.