Inson ulg‘aygan sayin atrofidagilar bilan muloqot qilish, badiiy kitoblar o‘qish orqali so‘z boyligini oshirib boradi. Ota-bobolarimiz tarixi, milliy va ma’naviy qadriyatlarimiz bizga ona tilimiz yordamida me‘ros bo‘lib qoldi. Xalqlar tarixi – bu ular tilining tarixi. Davlat rivojlanishi bilan davlat tili ham rivojlanadi. Xalq mustaqilligining asosiy belgisi – bu ona tili va milliy madaniyati. Dunyoning barcha davlatlari o‘z ona tillarini asrab-avaylashga intilishadi, shuning uchun har qanday davlat o‘zining madaniy merosi va ona tilini alohida hurmat qiladi.
O‘zbek tilining Vatanimizda davlat tili sifatida amal qilinishining huquqiy asoslari qonunan belgilab qo‘yilgan. 1989 yil 21 oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilinib, o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan. “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida” 2020 yil 10 aprelda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Qonunining (O‘RQ-615-son) 1-moddasi bilan 21 oktabr sanasi O‘zbek tili bayrami kuni etib belgilandi. Bu sana xalqimiz hayotida unutilmas, tarixiy voqeaga aylangan va mamlakatimizda keng nishonlanib kelinayapti.
Darhaqiqat, davlat tilining mustahkam huquqiy maqomi belgilab qo‘yilgani tilimizning boy imkoniyatlaridan keng foydalanishga yetarlicha zamin yaratib, mamlakatimizda istiqomat qiluvchi barcha millat va elatlarning tillari, urf-odatlari va an’analari hurmat qilinishi barobarida o‘zbek tilining erkin muomalada bo‘lishi uchun zarur shart-sharoitni yaratib berdi.
O‘z ona tilimizni asrab avaylash, uning nufuzini oshirish, eng muhimi tilimizni go‘zal va sofligicha kelajak avlodga yetkazish biz uchun ham farz ham qarzdir.

По мере взросления человек увеличивает свой словарный запас, общаясь с другими людьми и читая художественную литературу. Через родной язык мы унаследовали историю наших предков, наши национальные и духовные ценности. История народа тесно связана с историей его языка. С развитием государства развивается и государственный язык. Главный признак независимости народа – это его родной язык и национальная культура. Все страны мира стремятся сохранить свои родные языки, поэтому каждое государство с особым уважением относится к своему культурному наследию и родному языку.
Правовая основа использования узбекского языка в качестве государственного в нашей стране установлена законом. 21 октября 1989 года был принят Закон Республики Узбекистан «О государственном языке», придавший узбекскому языку статус государственного. Согласно Статье-1 Закона Республики Узбекистан «О праздновании праздника узбекского языка», принятого 10 апреля 2020 года (№ ЗРУ-615), 21 октября объявлен Днём узбекского языка. Эта дата стала незабываемым, историческим событием в жизни нашего народа и широко отмечается в нашей стране.
Действительно, установление прочного правового статуса государственного языка даёт достаточную основу для широкого использования его богатого потенциала, одновренно проявляя уважение к другим языкам, обычаям и традициям всех национальностей и этносов, проживающих в нашей стране.
Наш долг и обязанность сохранить и повысить престиж родного языка, а главное, передать его будущим поколениям.