Til — millatning koʻzgusi
Davlat tilini joriy etish jarayonini takomillashtirish va lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga o‘tishini taʼminlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasining 1989-yil 21-oktabrda «O‘zbekiston Respublikasining davlat tili haqida»gi Qonuni qabul qilindi va O‘zbekiston Respublikasining davlat tili o‘zbek tili deb eʼlon qilindi. O‘zbekiston Respublikasi hududida o‘zbek tilining davlat tili sifatida amal qilishining huquqiy asoslari ushbu qonun bilan belgilab beriladi.
2020-yil 10-aprelda esa Davlatimiz rahbari tomonidan “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuni imzolanib, 21-oktabr O‘zbek tili bayrami kuni etib belgilandi.
“Davlat tili haqida”gi Qonun qabul qilingan kunning ulkan tarixiy oʻrni va ahamiyatidan kelib chiqqan holda, 21-oktabr sanasi yurtimizda “Oʻzbek tili bayrami kuni” deb belgilanishi xalqimizning milliy ruhi va gʻururini yuksaltirish bilan birga, davlat tilini hayotimizda toʻlaqonli joriy etishga xizmat qiladi.
Davlat tilining jadal joriy qilinishidagi oʻzak masalalardan biri mamlakatimizda ish yuritish tizimini toʻlaligicha oʻzbek tiliga oʻtkazishdan iborat. Turli soha xodimlarining ish yuritish borasidagi bilim va malakalarini muntazam ravishda oshirib borish ham zaruriy ehtiyojlardandir.
Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlarini lotin yozuviga asoslangan oʻzbek alifbosida ish yuritish boʻyicha 2022-yilda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent Davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini oʻqitish va malaka oshirish markazi Buxoro viloyati hududiy boʻlinmasida malaka oshirishdi.

Язык – зеркало нации
В целях совершенствования процесса введения государственного языка и обеспечения перехода на узбекский алфавит на основе латиницы 21 октября 1989 года принят Закон Республики Узбекистан «О государственном языке Республики Узбекистан» согласно которому государственным языком Республики Узбекистан был объявлен узбекский язык. Правовая основа использования узбекского языка в качестве государственного на территории Республики Узбекистан определяется настоящим Законом.
10 апреля 2020 года глава нашего государства подписал Закон Республики Узбекистан «Об установлении праздника узбекского языка» и провозгласил 21 октября праздником узбекского языка.
Исходя из большого исторического места и значения дня принятия Закона «О государственном языке», объявление 21 октября «Днем узбекского языка» в нашей стране служит поднятию национального духа и гордости нашего народа, а также является основой для полноценного внедрения государственного языка в нашу жизнь.
Одним из ключевых вопросов скорейшего введения государственного языка является полный перевод административной системы в нашей стране на узбекский язык. Регулярное совершенствование знаний и навыков сотрудников различных сфер также является необходимой потребностью.
В 2022 году сотрудники Службы электромагнитной совместимости Бухарской области прошли обучение по работе узбекскому алфавиту на основе латиницы в Центрe обучения и повышения квалификации по основам работы на государственном языке при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои в региональном отделении Бухарской области.