Yer usti xizmatlari stansiyalariga chastotalarni biriktirishni muvofiqlashtirish masalalari bo‘yicha Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi aloqa ma’muriyatlari mutaxassislari guruhining yig‘ilishi
2023-yil 16-oktabrdan 18-oktabrgachan Qozog‘iston Respublikasi Ostona shahrida Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi aloqa ma’muriyatlari yer usti xizmatlari stansiyalariga chastota biriktirishlarini muvofiqlashtirish masalalari bo‘yicha mutaxassislar guruhining muvofiqlashtirish yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
Yer usti xizmatlari stansiyalariga chastotalarni biriktirishlarini muvofiqlashtirish masalalari bo‘yicha Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi aloqa ma’muriyati mutaxassislar guruhining muvofiqlashtiruv yig‘ilishining tasdiqlangan kun rejasiga muvofiq quyidagi masalalar muhokama qilinmoqda:
- Qozog‘iston Respublikasi hukumati va O‘zbekiston Respublikasi hukumati o‘rtasidagi “Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi fuqarolik maqsadlarida ishlaydigan yer usti radio xizmatlari tomonidan chegaraoldi hududlarda foydalaniladigan radiochastota biriktirmalarini muvofiqlashtirish” to‘g‘risida bitim loyihasi;
- “Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi tomonidan foydalaniladigan 30-4000 MHz fuqarolik xizmatlari radiochastotalarni muvofiqlashtirishning texnik asoslari” bo‘yicha bitim loyihasi;
- Radioeshittirish xizmatining radiochastota biriktirimalarini muvofiqlashtirishni amalga oshirish;
- Chegaraoldi hududlarida mobil aloqa tarmoqlarining uzluksiz ishlashini ta’minlash masalalari;
- Yig‘ilish bayonnomasiga muvofiq qabul qilingan qarorlarni bajarish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini bajarishi, muddatlari va hatti-harakatlarini muvofiqlashtirish.

Координационная встреча экспертной группы Администраций связи Республики Казахстан и Республики Узбекистан по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб
В период с 16 октября по 18 октября 2023 года в г. Астана Республики Казахстан проходит координационная встреча экспертной группы Администраций связи Республики Казахстан и Республики Узбекистан по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб.
Согласно утвержденной повестке дня координационной встречи экспертной группы Администраций связи Республики Казахстан и Республики Узбекистан по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб, обсуждаются следующие вопросы:
-Проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений, используемых наземными радиослужбами гражданского назначения Республики Казахстан и Республики Узбекистан;
-Проект Соглашения по техническим основам координации радиочастотных присвоений в полосе радиочастот 30 - 4000 МГц, используемых радиослужбами гражданского назначения Республики Казахстан и Республики Узбекистан;
- Проведение координации радиочастотных присвоений радиовещательной службы;
- Возможности обеспечения беспомеховой работы сетей мобильной связи в приграничных районах;
- План мероприятий по выполнению решений, принятых согласно Протоколу встречи, согласование сроков и описание действий каждой из сторон.