“Uz Global Think — Yangi O‘zbekiston taraqqiyotida xorijdagi vatandoshlarning ilmiy va ekspertlik salohiyati” xalqaro forumining davomi doirasida xorijda faoliyat yuritayotgan vatandoshlar uchun IT Park Uzbekistan’ga tashrif tashkil etildi.
Tadbirda xorijiy ilmiy va ekspertlik doiralari vakillari bo‘lgan vatandoshlar hamda O‘zbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mitasi tomonidan mas'ul xodimlar ishtirok etishdi.
Tadbir davomida mehmonlarga IT Park Uzbekistan’ning faoliyati, mamlakatda IT sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, startaplar ekotizimi hamda xalqaro hamkorlik imkoniyatlari haqida ma’lumot berildi.
Dastlab mehmonlarga IT Park Uzbekistan faoliyatiga bag‘ishlangan taqdimot va startaplar haqidagi promo-video namoyish etildi. Shuningdek, IT Park Uzbekistan Ijrochi direktori Jahongir Rajabov IT sohasi uchun yaratilayotgan sharoitlar va so‘nggi yillarda erishilgan natijalar haqida so‘z yuritdi.
Shundan so‘ng Startaplar oqimini rivojlantirish bo‘limi Bosh menejeri Usmon Raximjanov IT Park Uzbekistan’ning asosiy faoliyat yo‘nalishlari, startaplar ekotizimi, yaratilayotgan imkoniyatlar, shuningdek, xorijdagi vatandoshlar uchun mo‘ljallangan maxsus bonus tizimi va ambassadorlik dasturlari haqida taqdimot qildi.
Tashrif doirasida mehmonlar UZINFOCOM ko‘rgazmalar zaliga ham borib, elektron hukumat sohasida joriy etilgan raqamli yechimlar bilan tanishdi.
Tadbir yakunida xorijdagi vatandoshlar va IT Park Uzbekistan o‘rtasida kelgusida hamkorlikni rivojlantirish, ularning xalqaro tajribasi, professional aloqalari va ekspertlik salohiyatidan O‘zbekiston IT ekotizimini rivojlantirishda samarali foydalanish bo‘yicha o‘zaro manfaat bildirildi.
Tashrif ishtirokchilariga O‘zbekiston mustaqilligining 35 yilligiga bag‘ishlangan maxsus esdalik sovg‘alari topshirildi.

В рамках продолжения международного форума «Uz Global Think — научный и экспертный потенциал зарубежных соотечественников в развитии Нового Узбекистана» для соотечественников, проживающих и работающих за рубежом, был организован визит в IT Park Uzbekistan.
В мероприятии приняли участие соотечественники, представляющие зарубежные научные и экспертные круги, а также ответственные сотрудники Комитета по межнациональным отношениям и вопросам соотечественников за рубежом.
В ходе визита участникам была представлена информация о деятельности IT Park Uzbekistan, проводимой в стране работе по развитию IT-сектора, стартап-экосистеме и возможностях международного сотрудничества.
В начале мероприятия гостям продемонстрировали презентацию о деятельности IT Park Uzbekistan и промо-видео, посвящённое стартапам. Исполнительный директор IT Park Uzbekistan Джахонгир Раджабов рассказал о создаваемых условиях для развития IT-сектора и результатах, достигнутых за последние годы.
Затем главный менеджер отдела развития стартап-потока Усман Рахимжанов представил основные направления деятельности IT Park Uzbekistan, стартап-экосистему и создаваемые возможности, а также рассказал о специальной бонусной системе и программе амбассадоров для зарубежных соотечественников.
В рамках визита гости также посетили выставочный зал UZINFOCOM, где ознакомились с цифровыми решениями, внедрёнными в сфере электронного правительства.
По итогам мероприятия стороны выразили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии сотрудничества между зарубежными соотечественниками и IT Park Uzbekistan, а также в эффективном использовании их международного опыта, профессиональных связей и экспертного потенциала для развития IT-экосистемы Узбекистана.
Участникам визита были вручены специальные памятные подарки, посвящённые 35-летию независимости Узбекистана.