Samarqand shahrida Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi yer usti xizmatlari stansiyalariga chastota biriktirmalarni muvofiqlashtirish bo‘yicha Ekspert guruhining yig‘ilishi
Samarqand shahrida 2022-yil 24-25-oktabr kunlari Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi yer usti xizmatlari stansiyalariga chastota biriktirmalarni muvofiqlashtirish bo‘yicha Ekspert guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda “EMMM” davlat unitar korxonasi, UNICON.UZ va O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mutaxassislari ishtirok etdi.
“Qozog‘iston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasining chegaraoldi hududlarida fuqarolik radioxizmatlari foydalanadigan radiochastota biriktirishlarini muvofiqlashtirish to‘g‘risidagi Qozog‘iston Respublikasi hukumati va O‘zbekiston Respublikasi hukumati o‘rtasidagi Kelishuv” va “O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi fuqarolik yer usti radioxizmatlari tomonidan foydalaniladigan 30,0 – 4000,0 MHz radiochastota polosasida radiochastotalarni taqsimlashni muvofiqlashtirishning texnik asoslari to‘g‘risidagi Kelishuv” loyihalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi aloqa ma’muriyatlari tomonidan radioeshittirish xizmatining radiochastota taqdimotilarini muvofiqlashtirish va radiochastotalarni BRIFICda ro‘yxatdan o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi mutaxassislari chegaradosh hududlarda aloqa tarmoqlarining xalaqitsiz ishlashini ta’minlash yuzasidan fikr almashdilar.

Заседание Экспертной группы по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб Республики Казахстан и Республики Узбекистан в городе Самарканде
В городе Самарканде в период 24.10-25.10.2022 года состоялось заседание Экспертной группы по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб Республики Казахстан
и Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие специалисты ГУП «ЦЭМС», UNICON.UZ и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Рассмотрены проекты «Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Казахстан о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений, используемых наземными радиослужбами гражданского назначения Республики Узбекистан и Республики Казахстан» и «Соглашение по техническим основам координации радиочастотных присвоении в полосе радиочастот 30,0 - 4000,0 МГц, используемых наземными радиослужбами гражданского назначения Республики Узбекистан и Республики Казахстан».
Также на встрече обсуждены вопросы касательно координации радиочастотных присвоений радиовещательной службы и регистрации радиочастотных присвоений в BRIFIC администрациями связи Республики Узбекистан и Республики Казахстан.
Одновременно специалисты Республики Узбекистан и Республики Казахстан обменялись мнениями относительно обеспечения беспомеховой работы сетей связи в приграничных районах.