Vazirlik Hay'at kengashining yig'ilishi o'tkazildi
Shu yilning 2 iyul kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxo'jaev raisligida vazirlik Hay'at kengashining yig'ilishi bo'lib o'tdi. Unda 2018 yilning I yarim yilligida axborot-kommunikatsyai texnologiyalarining rivojlanish holati, shuningdek sohaga xorijiy sarmoyalarning jalb etilishi va investitsion loyihalarning amalga oshirilishi sarhisob qilindi.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev raisligida joriy yilning 21 iyun kuni videoselektor yig'ilishi o'tkazilgani, unda sohalarda va hududlarda investitsion loyihalarning amalga oshirilishi, xorijiy sarmoyani jalb qilish va o'zlashtirish bo'yicha natijalar tahlil qilingani qayd etildi. Investitsion loyihalarni ishlab chiqish, ekspertiza xulosalarini berish, moliyalashtirish va amalga oshirish bo'yicha takliflar tayyorlash masalasi ko‘tarildi.
Hay'at yig'ilishida joriy yil boshidan bugungi kunga qadar yurtimiz bo'ylab 690 km optik tolali aloqa tarmoqlari yotqizilgani, mobil operatorlarning 1004 ta baza stantsiyalari o'rnatilgani, ularning 483 tasi 3G hamda 4G LTE texnologiyasida xizmat ko'rsatishi qayd etildi. Ayni kunda yurtimiz bo'ylab 24,5 ming km optik tolali aloqa tarmoqlari o'tkazilgan, jami 20,994 ta baza stantsiya o'rnatilgan.
Aytish joizki, vazirlik tashabbusi bilan sohaga sarmoya va sarmoyadorlarni jalb qilishga mo'ljallangan maxsus portal faoliyati tashkil qilmoqda. Unda mamlakatning AKT salohiyati, mavjud imkoniyat va qulayliklar, hukumat tomonidan berilgan imtiyozlar, istiqboldagi rejalar, xorijlik investorlarni qiziqtirishi mumkin bo'lgan investitsion muhit to'g'risida ma'lumot keltiriladi.
Hay'at kun tartibiga ko'ra, sohaning joriy yil I yarim yilligida rivojlanish holati sarhisob qilindi. Unga ko'ra sohada xizmat ko'rsatish ko'lami o'tgan yilning shu davriga nisbatan 118,9% ga oshgan. Xalqaro internet kanallariga ulanish tezligi sekundiga 140,034 Gbit.ga etgan, ya'ni, 2018 yilning boshiga nisbatan 1,5 barobar oshgan (yil boshida 94,034 Gbit/s). Shuning bilan birga, operatorlar va provayderlar uchun xalqaro internet kanallariga ulanish narxi o'zgarishsiz qolgan – 1 Мbit/s uchun 244958 so'mni tashkil qilmoqda.
Joriy yilning o'tgan davri mobaynida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida 30 dan ziyod yangi elektron davlat xizmatlari joriy qilindi. Natijada, jami xizmatlar soni 101 tani tashkil qilmoqda. Yagona portal orqali shu davr ichida fuqarolar tomonidan xizmatlardan foydalanish yuzasidan 31 mingta ariza kelib tushgan. Davlat xizmatlaridan foydalanish yuzasidan jami arizalar soni 560 mingtani tashkil qilmoqda.
2018 yilning aprelida jamoatchilik tashabbuslarini qo'llab-quvvatlashga qaratilgan MENINGFIKRIM.UZ portali ishga tushirilgan edi. Bugungacha mazkur resursda 70 tadan ziyod petitsiyalar e'lon qilindi, 170 ta petitsiya qayta ishlash jarayonida. I yarim yillik natijalariga ko'ra, portalda 1000 tadan oshiq jamoaviy murojaatlar kelib tushgan, ularga 13 mingdan oshiq fikr-mulohazalar qoldirilgan.
Shuningdek, shu yilning 1 fevralida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi yangi talqinda ishga tushirildi. U orqali 2 milliondan ziyod murojaatlar kelib tushgan, 1,9 mln (98%) murojaat ko'rib chiqilgan.
Me'yoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarini muhokama qilish portalida O'zbekiston Respublikasining 13600 dan ziyod me'yoriy hujjatlarining loyihalari e'lon qilindi, ularga nisbatan fuqarolarning 2 428 dan oshiq taklif va fikrlari olindi. Birinchi yarim yillikda Mirzo Ulugbek Innovation Center (MUIC) Innovatsiya markaziga a'zo bo'lish istagini bildirgan kompaniyalardan 176 nafariga a'zolik maqomi berildi. Ularning soni bugungi kunda 319 taga etdi. Bu kompaniyalarda jami 2,6 ming nafar xodim mehnat qiladi.
Hay'at yig'ilishida asosiy e'tibor joriy yilda amalga oshirish rejalashtirilgan vazifalarga qaratildi. Xususan:
- xalqaro tajriba va rivojlanish tendentsiyalarini hisobga olgan holda 2018-2021 yillarda "elektron hukumat"ni rivojlantirish bo'yicha strategiyani ishlab chiqish;
- MUIC a'zolari tomonidan ko'rsatilayotgan xizmatlar ulushini 2 hissa, eksport qilinayotgan mahsulotlar hajmini 1,8 barobar oshirish;
- Markaz a'zolariga yangi bozorlarga chiqish imkonini yaratish uchun xalqaro hamkorlikni rivojlantirish;
- xalqaro internet kanallarining o'tkazuvchanligini 8-10 barobar oshirib, sekundiga 1 Tbit.ga etkazish;
- xalqaro etakchi telehauslarga ulanish nuqtalarini tashkil qilish va turli yo'nalishlar bo'yicha yangi marshrutlarni bosqichma-bosqich tashkil qilish;
- magistralnx telekommunikatsiya tarmoqlarini kengaytirish maqsadida mamlakat bo'ylab 2 ming km.lik optik tolali aloqa tarmoqlarini tortish;
- pochta aloqasini rivojlantirish va yangi xizmatlarni joriy qilish yuzasidan hukumatning tegishli qarorini ishlab chiqish;
Hay'at kengashining yig'ilishi natijalariga ko'ra, sohani istiqbolda rivojlantirish chora-tadbirlari o'rin olgan qaror qabul qilindi.

Заседание Коллегии Мининфокома
2 июля под председательством Министра Азима Ахмедхаджаева состоялось заседание Коллегии Мининфокома, в ходе которой подведены итоги развития ИКТ-сферы за I полугодие 2018 года, а также рассмотрены вопросы по привлечению иностранных инвестиций и реализации инвестиционных проектов в отрасли. Среди участников – руководители Управлений, Отделов Министерства, Акционерных компаний, предприятий и организаций сферы информационных технологий и коммуникаций.
Отмечалось, что под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 21 июня состоялось видеоселекторное заседание, посвященное состоянию реализации инвестиционных проектов в отраслях и регионах, анализу результатов привлечения и освоения прямых иностранных инвестиций. В ходе заседания были даны поручения по подготовке инвестиционных предложений, поиску иностранных инвесторов, разработке проектов, проведению экспертизы, финансированию и их реализации.
В рамках проводимых работ по инвестиционным проектам в рассматриваемом периоде проложено 690 км оптико-волоконных линий связи, установлено и введено в действие 1004 базовых станции, в том числе 483 – по технологии 3G и 4G LTE. На сегодняшний день общая протяженность ВОЛС составляет 24,5 тыс. км, общее количество базовых станций - более 20 тыс.
Следует отметить, что Министерством последовательно ведется работа по созданию инвестиционного портала, включающего в себя информацию о преобразованиях в отрасли, условиях, создаваемых правительством, и перспективных проектах для совместной реализации, которые могут заинтересовать иностранных инвесторов.
Согласно повестке дня Коллегия рассмотрела итоги развития сферы за I полугодие 2018 года. Так, в рассматриваемом периоде рост оказанных услуг предприятиями сферы по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 118,9%.
Скорость подключения к международным Интернет-каналам достигла 140,034 Гбит/с, что в 1,5 раза больше, чем в начале 2018 года, когда этот показатель составлял 94,034 Гбит/с. Стоимость подключения к международному Интернет-каналу для операторов и провайдеров не изменилась и составляет 244958 сумов.
В прошедший период этого года на Едином портале интерактивных государственных услуг внедрено более 30 электронных государственных услуг. Общее количество предоставляемых государственных услуг достигло 101. Посредством Единого портала поступило 31 тыс. заявок. Таком образом общее количество заявок госуслуг превысило 560 тыс.
В апреле 2018 года запущена Единая площадка общественных инициатив MENINGFIKRIM.UZ. На портале размещено более 70 петиций, находящихся в процессе голосования, более 170 петиций – в стадии рассмотрения. По итогам I полугодия посредством портала получено свыше 1000 коллективных обращений, по которым дано более 13 тыс. комментариев.
1 февраля запущена новая версия Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан посредством которой поступило более 2 млн обращений, из которых более 1,9 млн (98%) рассмотрены.
На портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов Республики Узбекистан предоставлено более 13600 предложений и замечаний по размещенным 2 428 проектам нормативно-правовых актов.
В I полугодии в MUIC прошли отбор и получили статус резидента 176 компаний. Общее количество резидентов составляет 319 компаний, а число сотрудников превысило 2,6 тыс. чел.
В ходе Коллегии особое внимание было уделено задачам, реализовать которые планируется в течение текущего года, в их числе:
- разработка стратегии дальнейшего развития системы электронного правительства на 2018-2021 гг., учитывающей международный опыт и тенденции развития современных информационно-коммуникационных технологий;
- увеличение объемов услуг, оказываемых резидентами MUIC в 2 раза, а также объёма экспорта в 1,8 раза;
- оказывать содействие резидентам в сотрудничестве с иностранными компаниями и при выходе на новые рынки;
- увеличение пропускной способности международного Интернет-канала в 8-10 раз, довести до 1 Тбит/с;
- организация точек доступа к ведущим международным телехаусам, а также поэтапная организация маршрутов к ним по разным направлениям;
- в целях расширения магистральных сетей телекоммуникаций, организация строительства по республике 2000 км оптико-волоконных линий связи;
- в целях развития и совершенствования почтовой связи и внедрению новых видов услуг внести проект соответствующего решения правительства Республики Узбекистан.
По итогам заседания Коллегии принято решение по дальнейшему развитию сферы информационных технологий и коммуникаций.