Qorao‘zak tumanidagi chekka ovul aholisi optik tola orqali yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulanmoqda
“O‘zbektelekom” АK Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali tomonidan Nukus shahri markazidan 98 kilometr, tuman markazidan 8 kilometr uzoqlikda joylashgan Qorao‘zak tumani “Madaniyat” OFY hududida yashaydigan aholiga telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish maqsadida 1 ming 24 abonentga mo‘ljallangan OLT qurilmasi o‘rnatildi. “Madaniyat” OFY hududidagi umumta’lim maktab va bolalar bog‘chasiga qadar 11,4 kilometr uzoqlikdagi optik kabellar yotqizildi. Hozirgi kunda Qorao‘zak tuman telekommunikatsiya tarmog‘i xodimlari tomonidan 7,3 kilometr uzunlikdagi optik tolali aloqa liniyasi hamda 13 kilometr abonent simlari o‘tkazilib, 178 dan ortiq xonadon GPON texnologiyasi asosida Internet tarmog‘iga ulandi. Shuningdek, ushbu tumanning markazidan 20 km uzoqlikda joylashgan Qorao‘zak tumani “A. Dosnazarov” OFY hududida yashovchi aholiga ham telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish maqsadida 1 ming 24 abonentga mo‘ljallangan OLT qurilmasi o‘rnatildi. Ayni kunlarda tuman telekommunikatsiya tarmog‘i xodimlari tomonidan aholini telekommunikatsiya xizmatlariga ulash ishlari davom ettirilmoqda.

Жители отдаленных аулов Караузякского района подключаются к оптоволоконной высокоскоростной интернет-сети
Каракалпакским Республиканским филиалом АК «O‘zbektelekom» в целях оказания качественных телекоммуникационных услуг населению, проживающему на территории схода граждан аула «Маданият» Караузякского района, расположенного в 98 километрах от центра города Нукус и в 8 километрах от районного центра, установлено OLT-устройство на 1024 абонента. До общеобразовательной школы и детского сада на территории схода граждан аула «Маданият» проложено 11,4 километра волоконно-оптических линий связи. В настоящее время работниками Караузякской районной телекоммуникационной сети проложено 7,3 километра волоконно-оптических линий связи и 13 километров абонентских кабелей, более 178 домохозяйств подключены к сети Интернет на основе технологии GPON. Кроме того, в сходе граждан аула «А.Досназаров» Караузякского района, расположенного в 20 километрах от районного центра, в целях оказания телекоммуникационных услуг населению, проживающему на территории аула, также было установлено OLT-устройство на 1024 абонента. В настоящее время работники районной телекоммуникационной сети продолжают работу по подключению населения к телекоммуникационным услугам.