Qalin archazorlarga burkangan tog‘lar, soylardan oqib tushayotgan zilol suvlar, toza havoga boy yaylovlar, tabiatning ushbu ne’matlari insonni bevosita o‘ziga maftun etadi. Jizzax viloyatining Zomin tog‘lari ushbu ne’matlarga boy va inson kayfiyati va salomatligiga ijobiy ta’sir qilib, kishiga unutilmas taassurotlar beradi.
Joriy yilning 7 va 8 iyun kunlari Samarqand viloyati EMMX xodimlari Jizzax viloyatida joylashgan “Zomin” tog‘lariga sayohat qildilar. Sayohat davomida xodimlar hududning betakror tabiatidan bahramand bo‘ldilar. Xodimlar hududdagi “Bobo yong‘oq”, “Ming yillik archa”, “Sherbuloq” deb ataluvchi diqqatga sazovor joylariga tashrif buyurdilar. Hududdagi sayyohlar uchun tashkil etilgan osma ko‘prik va dor yo‘li kabi ko‘ngilochar komplekslarga chiqdilar va Zomin tog‘larini yanada go‘zal nuqtadan ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Zomin tog‘larida yog‘ingarchilik, namlik va toza havo miqdorining ko‘pligi hududning doimo yashillik kasb etishini ta’minlaydi. Shuning uchun ham betakror tabiat, qalin archazorga burkangan tog‘lar, muzdek zilol suvlar va shifobaxsh buloqlarni aynan shu yerdan topish mumkin. Qalin archa va qarag‘ay o‘rmonlari kishini bahridilini ochadi.
Shuningdek, xodimlar hududdagi zamonaviy va shinam mehmonxonalarga joylashtirildi va hududda tashkil etilgan sog‘lomlashtirish komplekslaridagi inson sog‘lig‘i uchun foydali bo‘lgan turli davolash mashg‘ulotlarida ishtirok etdilar.
Ikki kunlik sayohat davomida xodimlar juda foydali va maroqli hordiq chiqarishdi. Albatta bunday sayohat xodimlarning ishchanlik qobiliyati va sog‘liqlariga ijobiy ta’sir qiladi.

Горы, покрытые густыми елями, прозрачные воды, текущие из ручьев, пастбища богатые чистым воздухом, эти блага природы сразу же очаровывают человека. Горы «Зомин» Джизакской области богаты этими дарами природы, которые оказывают положительное влияние на настроение и здоровье человека, даря человеку незабываемые впечатления.
7 и 8 июня текущего года сотрудники СЭМС Самаркандской области совершили поездку в горы «Зомин» в Джизакской области. Во время поездки сотрудники насладились уникальной природой местности. Сотрудники посетили местные достопримечательности, такие как «Бобо Ёнгок», «Тысячелетняя пихта», «Шербулок». Также посетили развлекательные комплексы, такие как подвесной мост и канатная дорога, сделанные для туристов и гостей, и увидели горы «Зомин» с потрясающе красивой точки в горах.
Большое количество осадков, влажность и свежий воздух в горах Зомин обеспечивают то, что эта местность всегда зеленая. Вот почему здесь сохранилась уникальная природа, горы, покрытые густым можжевельником, ледяные воды рек и целебные источники. Густые можжевеловые и сосновые леса влияют положительно на человека.
Сотрудники были размещены в современных и комфортабельных гостиницах и приняли участие в различных оздоровительных процедурах в оздоровительных комплексах, созданных в регионе.
В течение двухдневной поездки сотрудники провели очень полезный и приятный отдых. Конечно, такая поездка положительно повлияет на здоровье сотрудников и на их работоспособность в будущем.
От имени нашего коллектива мы хотели бы поблагодарить руководство ГУП «ЦЭМС» и профсоюзный комитет за организацию такой поездки.